Tradicija duža od stoljeća: Gabonjin odbrojava dane do još jednih Kolijana
Martina Frka Milotić 8 months ago Moja BodulijaKralj kolijana se bira ceremonijom izbora kralja u nedjelju 7. travnja 2024. nakon mise. Izabranog kralja nose mladi dečki od crkve do njegove kuće na posebnoj „šediji“ tj. stolici. Dolaskom do njegove kuće kralj poziva sve na druženje uz kanat i sopele
Svakih 10 godina, još od davne 1922., Gabonjin živi u znaku Kolijana – jednog od najstarijih i najprepoznatljivijih običaja ovog krčkog sela. Upravo ove godine Kolijani ili Kolijanski pir će se ponovo održati, i to u nedjelju 28. travnja 2024. godine s početkom u 9:30 sati. Uvod u Kolijane je ceremonija izbora kralja Kolijana, koja će se održati 7. travnja 2024. godine, nakon mise koja počinje u 8:30 sati u Gabonjinu.
Selo Gabonjin je mjesto duge povijesti i bogate tradicije u kojemu se čuva i prenaša kulturno-povijesna i tradicijska baština, pa tako i Kolijani ili Kolijanski pir. Sve žene su obučene u narodnu nošnju, a muškarci u tamna odijela i bijele košulje. Ceremonija Kolijana započinje u jutarnjim satima kada se svi učesnici okupljaju ispred doma u Gabonjinu. Učesnici Kolijana su svi mještani sela Gabonjin i oni koji imaju korijene iz Gabonjina.
Nakon okupljanja, slijedi marenda i slikanje svih kolijana te formiranje povorke i polazak na svečano misno slavlje u crkvu Sv. Srca Isusova. Po završetku mise, povorka kolijana ide do obližnje place kamo se tanca i kanta uz sopele i gdje traje zajedničko veselje i druženje. U predvečer se formira povorka svih kolijana i kreće se u dom na svečanu večeru. Prije nego se posluži večera, svim nazočnim kolijanima obraća se prvo izabrani kralj kolijana, načelnik Općine i ostali uzvanici. Blagoslovom večere od strane župnika počinje Kolijanska večera, uz kanat i sopele do kasno u noć.
Spomenuti kralj kolijana se bira ceremonijom izbora kralja u nedjelju 7. travnja 2024. nakon mise. Izabranog kralja nose mladi dečki od crkve do njegove kuće na posebnoj „šediji“ tj. stolici. Dolaskom do njegove kuće kralj poziva sve na druženje uz kanat i sopele.
Pred Kolijanskim odborom sada su izazovi organizacije svega navedenog, a sve s ciljem očuvanja i prenošenja bogate tradicije i kulturne baštine, kao i upoznavanja šire javnosti s posebnostima i bogatstvom ovoga kraja.