Osnovna škola “Fran Krsto Frankopan”: Mladi krčki istraživači dobili podvodnog robota – drona
Martina Frka Milotić 3 years ago Moja BodulijaNa natječaj se prijavilo dvjestotinjak ustanova s motivacijskim pismima u kojima su trebali prikazati svoj dosadašnji rad te prezentirati vlastite planove za budući rad s podvodnim dronom
Institut za razvoj i inovativnost mladih raspisao je početkom listopada natječaj za projekt „Građanska znanost: mjerenje i promatranje mora“ za sve zainteresirane ustanove u Hrvatskoj koje rade s djecom. Osim nosioca projekta (IRIM) partneri projekta su WWF Adria, The European Wergeland Centre, HGSS, a financijskom donacijom projekt podržava Mate Rimac. U ovom projektu djeca će imati priliku da, koristeći podvodne robote s mogućnošću dubokog zarona, HD snimanjem i robotskom rukom, istražuju svoje morsko obalno okruženje te vrše zapažanja i bilježe promjene s vremenom, upravo ono što rade znanstvenici.
Glavna aktivnost će biti periodičko mjerenje temperature duž vodenih stupova na više lokacija u Jadranu, ali će se dokumentirati i situacija na mjestima posebnog interesa kao što su važna staništa, prisustvo ugroženih i invazivnih vrsta, akumulacija morskog otpada i slično. Poseban dio projekta usmjerit će se u integraciju s održivim morskim gospodarstvom na Lastovu, a dio će biti posvećen istraživanju kopnenih voda.
U idućoj fazi, projekt će se proširiti u Norvešku. Mjerenja i vizualni zapisi će stalno biti prezentirani online te će se kroz crowdsourcing stvoriti vrijedan zapis o klimatskim i drugim promjenama koji će biti koristan znanstvenicima u budućnosti. Osim što se djeca uključuju u prikupljanje vrijednih podataka, kod njih se kroz ovakvo uključivanje gradi osjećaj odgovornosti prema moru te se stvara generacija budućih građana koji su svjesni važnosti očuvanja i kvalitetnog upravljanja morskim okolišem za vlastite obalne zajednice kao i za šire društvo. Isto tako izgrađuje se i njihova tehnološka pismenost te se djeca pripremaju za zanimanja 21. stoljeća u znanosti i tehnologiji.
Na natječaj se prijavilo dvjestotinjak ustanova s motivacijskim pismima u kojima su trebali prikazati svoj dosadašnji rad te prezentirati vlastite planove za budući rad s podvodnim dronom. Članovi Istraživačke grupe OŠ Fran Krsto Frankopan Krk opisali su svoj dosadašnji rad – četiri istraživačka putovanja u Geopark Rab sa skupljanjem fosila puževa, školjki i foraminifera (krednjaka) iz doba eocena, projekt „Jesu li periske stvarno zaštićene?“ te razradu tema s raznih područja prirodnih znanosti na satovima istraživača. Ponudili su i vlastitu viziju korištenja drona s obzirom na mogućnosti koje pruža krčki akvatorij.
Mladi istraživači odabrani su za sudjelovanje u projektu kao 7. od ukupno 16 ustanova. U utorak 2. studenog predstavnici Instituta za razvoj i inovativnost mladih, Nenad Bakić i Dario Vlahović u nazočnosti ravnatelja Serđa Samblića te voditeljice Istraživačke grupe Karmele Vajdoher Žilić, predali su podvodnog robota predstavnicima Istraživačke grupe.