Dubašljanka Lidija Bogović među 304 nova doktora znanosti i doktora umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu
Martina Frka Milotić 2 weeks ago Moja BodulijaPod mentorstvom prof. dr. sc. Sanje Vulić Vranković obranila je doktorski rad Uloga rječotvorja u hrvatskom jeziku u drugoj polovici 19. stoljeća
Na Sveučilištu u Zagrebu ovog su tjedna promovirana 304 nova doktora znanosti i doktora umjetnosti, a među njima je bila i Dubašljanka Lidija Bogović.
„Samo oni koji su stigli do diplome doktora znanosti i doktora umjetnosti znaju da je taj put dug i nimalo jednostavan. Napravili ste veliki korak, izradili ste važno novo znanstveno djelo, a na tome putu vodili ste se krilaticom: sanjaj – radi – vjeruj – ostvari. Veliki ljudi ne rađaju se veliki, nego se svojim radom izgrađuju u velike. Stoga u vašem budućem radu uvijek imajte na umu da su sva vaša postignuća temelj napretka zajednice u kojoj djelujete i da moraju služiti čovječanstvu“, poručio je ovom prilikom rektor Sveučilišta Stjepan Lakušić.
Lidija Bogović na Hrvatskim studijima diplomirala je kroatologiju (znanstveni i nastavnički smjer) obranom diplomskoga rada na temu Bliskoznačnost u hrvatskom jeziku. Nakon završenoga studija, također na Hrvatskim studijima, upisala je Poslijediplomski doktorski studij kroatologije, 2021. obranila je temu, a 2024. pod mentorstvom prof. dr. sc. Sanje Vulić Vranković obranila je doktorski rad Uloga rječotvorja u hrvatskom jeziku u drugoj polovici 19. stoljeća. Od 2019. zaposlena je na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu na radnom mjestu asistentice na Odsjeku za kroatologiju.
Od 2018. suradnica je na projektu Suradnja s hrvatskim autohtonim zajednicama u dijaspori. U okviru projekta održala je nekoliko predavanja za nastavnike hrvatskoga jezika u hrvatskim autohtonim manjinskim zajednicama u Mađarskoj. Tajnica je Ljetne škole hrvatskoga jezika i kulture za nastavnike hrvatskoga jezika iz dijaspore. Na toj Školi od početka drži jezične vježbe prilagođene znanju polaznika.
Na Fakultetu hrvatskih studija asistentica je na predmetima Fonologija hrvatskoga jezika, Hrvatska dijalektologija i Hrvatski pravopis na preddiplomskoj razini studija te na predmetima Književnost i kultura Hrvata u dijaspori, Leksikologija i leksikografija hrvatskoga jezika i Tvorba riječi u hrvatskom jeziku na Diplomskom studiju kroatologije.
Bila je suradnica na projektima: Suvremene migracije, identitet i povratak: Istraživanje percepcije nacionalnoga identiteta i povratka iz perspektive recentnih hrvatskih iseljenika u Republici Irskoj (2025.), Dani hrvatskoga jezika, kulture i iseljeničke problematike u Švicarskoj konfederaciji (2024.), Dijalektološko istraživanje govora na naseljenim otočićima lošinjskoga arhipelaga (2024.), Sociolingvističko istraživanje i analiza govora različitih naraštaja Hrvata u Milanu (2023.), Identitet i održivost Hrvata od Bara do Herceg Novoga s demografskoga i jezično-kulturološkoga aspekta (2023.), Istraživanje razine znanja hrvatskoga jezika kod djece koja pohađaju Hrvatsku nastavu u Ludwigsburgu (2023.) i Istraživanje razine znanja hrvatskoga jezika kod djece koja pohađaju Hrvatsku nastavu u Münchenu i Baden-Württembergu (2022.).
Članica je Organizacijskog odbora Međunarodne znanstveno-stručne konferencije HRVATSKI JEZIK I KULTURA U INOZEMSTVU: POGLED U PROŠLOST, SADAŠNJOST, BUDUĆNOST (2025.).