Četvrto nagradno studijsko putovanje za učenike i učitelje osnovne škole Fran Krsto Frankopan
Martina Frka Milotić 17 hours ago Moja BodulijaNagradno studijsko putovanje za učenike i učitelje Osnovne škole Fran Krsto Frankopan – sudionike županijskih i državnih natjecanja u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje (AZOO), doživjelo je svoje četvrto izdanje.
Nakon premijernog posjeta različitim zagrebačkim fakultetima te dvogodišnjeg posjeta Tjednu znanosti, i ove je godine kao odredište izabran Zagreb, tj. Fakultet elektrotehnike i računalstva (FER) te novootvoreni Muzej novca Moneterra.
Na put je krenuo do sada najveći broj sudionika: 44 učenika i 19 učitelja. Ferovci su svoje goste dočekali vrlo profesionalno: prodekan za studente, doc. dr. sc. Tomislav Jagušt bio je iscrpan u uputama vezanim uz prometne savjete/parkiranje još dok je cijeli plan bio dio telefonskih razgovora. Zatim ih je dočekao pred zgradom, uveo pa počeo ostvarivati dogovoreni plan: po prvi put tijekom četiri godine, učenici i učitelji sudjelovali su na različitim sadržajima. Za učenike su pripremljene dvije radionice, Lego robotska ruka (sastavljanje i programiranje) te Umjetna inteligencija i kutije šibica (kako radi umjetna inteligencija pri igri Križić-kružić).
Nakon što su učenici započeli s radom, učiteljima se posvetio prof. dr. sc. Predrag Pale priredivši za njih predavanje Učitelj 21. stoljeća. Da su na FER-u, Krčani su osvijestili već u prvoj minuti kada su morali pokazati svoju informatičku pismenost odgovarajući na pitanja putem mobitela, povezavši se prije toga na profesorovu prezentaciju. Profesor Pale je, nominalno, inženjer elektrotehnike, no u naravi, on je puno više od toga – čovjek velike radne energije, znatiželjni duh kojega svašta zanima. Da nije gubio vrijeme potvrdit će dio natuknice iz Hrvatske enciklopedije: Radi u Zavodu za elektroničke sustave i obradbu informacija od 1986. Bavi se primjenom informacijskih i komunikacijskih tehnologija te je pokretač projekta Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNet, suosnivač regionalne udruge nacionalnih akademskih računalnih mreža CEENet, začetnik Sustava znanstvenih informacija – SZI, online baze hrvatskih znanstvenih radova – CROSBI i Nacionalnog informacijskog sustava knjižnica – NISKA. Bio je pomoćnik ministra znanosti i tehnologije od 1993. – 2000. Dobitnik je Državne nagrade za tehničke znanosti i odlikovan Ordenom Danice hrvatske s likom Ruđera Boškovića (1996.).
Obraćanje profesora Palea učiteljima bilo je utemeljeno, poletno, odmjereno slojevito, znakovito, poticajno… Posebno su primjećivana mjesta na kojima je, kao usput, slao važne poruke: govorio je i o onome o čemu nam nije drago slušati, primjerice o negativnoj selekciji kadrova u obrazovanju. Podijelio je svoje stajalište u vezi sa stručnim ispitima učitelja-početnika, poticao na samoprocjenu, na umrežavanje s kolegama koji misle/djeluju slično, na korištenje sadržaja iz virtualnog prostora kao našeg komplementarnog suradnika. Dva puna sata proletjela su. Susrevši se ponovno s učenicima, učitelji su krenuli saznavati o njihovim iskustvima s radionica. Bilo je fora, glasilo je njihovo očitovanje. Pogotovo su bili zadovoljni Lego robotskom rukom koja je dobila njihovu visoku ocjenu. Umjetnoj inteligenciji pri igri Križić/kružić dodijelili su nešto nižu ocjenu, uz obrazloženje da je sadržaj bio prejednostavan.
Zahvalivši i pozdravivši se s domaćinima na FER-u, učitelji i učenici krčke škole uputili su se u središte Zagreba, u posjet novootvorenom Muzeju novca Moneterra, u sklopu Hrvatske narodne banke. Uza sjajne domaćine, učenici su pokazali i znanje i komunikativnost i znatiželju. Postav je vodio od trampe do prepoznavanja falsificiranih novčanica. Na kraju, svatko je iz Moneterre izašao noseći u ruci novčanicu sa svojim likom – bio je to simpatičan dodatak.
Odatle su učenici požurili na zajedničko fotografiranje pod spomenikom banu Jelačiću gdje su napokon vidjeli nekog poznatog!!!, kako su to s oduševljenjem uzvikivali trenutno uspostavivši komunikaciju s tiktokerom i youtuberom Renatom Ercegom. Ne znate tko je to? Pitajte učenike!