65. Ljetne priredbe: Komedija Jel´ tako, Zorane?
Martina Frka Milotić 3 years ago Kultura & zabava– Jel´ tako, Zorane? obiteljska je priča, možda na trenutke i topla. Jer obitelj je mjesto trajnih trzavica, intenzivnih emocija, zataškavanja, zamjeranja, zajedništva, uzajamnosti; mjesto velikih, neizgovorenih očekivanja. Nigdje tako ne vrije i ne huči, nigdje nije tako tiho, a opet tako glasno kao u obitelji!
U završnom poglavlju dramskog programa 65. Ljetnih priredbi, komedija Jel´ tako, Zorane? nastala u (ko)produkciji Kazališta Moruzgva i Kazališta Marina Držića, održati će se u ponedjeljak, 23. kolovoza 2021. godine, na Sceni Zidine (Trg krčkih glagoljaša), s početkom u 21.30 sati. Cijena ulaznice iznosi 80,00 kn.
Ova zanimljiva predstava rađena je po književnom predlošku virtuoza kratkih priča, Tanje Mravak, koja je minijaturu naslova Jel’ tako, Zorane? napisala upravo za tu svrhu. Priča, a tako i predstava, u fokusu imaju obiteljski događaj koji razotkriva njihove neuralgične točke iz prošlosti, istovremeno se ispreplećući s aktualnim događajem člana obitelji koji je nehotice izazvao sukob s osobom drugačije nacionalnosti. Vječno, pa tako i danas, aktualne teme u ovom su tekstu oblikovane uz veliku dozu humora koji se s jedne strane suptilno poigrava s klišejima dalmatinskog mentaliteta, a s druge donosi toplu ljudsku priču o malim, svima nama tako bliskim, sudbinama o kojima se često ne usudimo govoriti. Upravo je prepoznavanje na ljudskoj osnovi jedna od bazičnih kvaliteta Tanjinog pisma, na čemu inzistira i kazališna forma u adaptaciji i režiji Tamare Damjanović, dok lica na sceni iznose Ecija Ojdanić (u alternaciji s Barbarom Nolom), Goran Grgić (u alternaciji s Vedranom Mlikotom), Csilla Barath Bastaić (u alternaciji s Ivom Kraljević), Paško Vukasović (u alternaciji s Ivanom Čuićem), te Petra Svrtan (u alternaciji s Ivom Šimić). Dodajmo kako je scenografija djelo Alme Trtovac, a kostimografija Marite Ćopo, dok je skladateljica Katarina Ranković.
– Jel´ tako, Zorane? obiteljska je priča, možda na trenutke i topla. Jer obitelj je mjesto trajnih trzavica, intenzivnih emocija, zataškavanja, zamjeranja, zajedništva, uzajamnosti; mjesto velikih, neizgovorenih očekivanja. Nigdje tako ne vrije i ne huči, nigdje nije tako tiho, a opet tako glasno kao u obitelji! To je mjesto gdje se možete skriti, i gdje ništa ne možete sakriti. Obitelj iz ove priče nosi se s netom učinjenim sramotnim činom, a takav ispad jednog njihovog člana dobrano protrese svakoga od njih. Tako okrznuti bivaju ranjivi, njihove se dugogodišnje obrane ruše, a prešućivanja se nespretno artikuliraju u konačno izgovorene riječi. Sramotan čin iz ove priče možda bi ostao i skriven, možda čak ni odseljene kćeri ne bi za njega znale, da netko mobitelom nije snimio njihovog brata kako se na plaži nagurava s dva golobrada mladića druge nacionalnosti. Taj čin ovoj obitelji ne ostavlja previše manevarskog prostora već traži od njih da se okupe, zbiju u kuću i pokušaju sanirati svježu ranu. Ali avaj! Rana će se produbiti, proširiti i umnožiti. Trajni međugeneracijski sukobi, prijenosi trauma, podrazumijevanja, očekivanja, skrivanja, a opet posve organska potreba jednih za drugima utjelovljuje temu koja je, upravo zbog svog kontrasta i njegovog literarnog potencijala, bila krajnje privlačna, kazala je Mravak.
S obzirom na trenutne epidemiološke prilike, organizatori mole da se ulaznice za kazališne predstave kupuju na prodajnom mjestu u Galeriji Decumanus, J. J. Strossmayera 2 (stari grad), unutar njezinog redovnog radnog vremena, od ponedjeljka do subote, između 10.00 i 12.00 te 19.00 i 22.00 sata, a sve kako bi se izbjeglo stvaranje gužvi na blagajni (tj. ulazu) Scene Zidine. U suprotnom, ulaznice se, ali samo iznimno, mogu rezervirati telefonom na 051 220 041. Također, potrebno je voditi računa o tome kako će broj ulaznica biti ograničen s obzirom na smanjeni broj mjesta, radi provođenja epidemioloških mjera. Na ulazu u gledalište svi posjetitelji moraju predočiti EU COVID potvrdu, odnosno potvrdu o cijepljenju ili preboljenju bolesti COVID-19.