Vlasnici ljubimaca oprez, pojavio se opasni borov prelac!
Martina Frka Milotić 9 months ago NovostiU nekim situacijama kod psa može doći i do oticanja ždrijela te zatvaranja dišnih puteva, gdje bez pravovremene pomoći veterinara može doći i do smrtnog ishoda
Vet centar Crikvenica je objavio upozorenje za sve vlasnike kućnih ljubimaca, a osobito pasa, zbog pojave borovog prelca. Riječ je o kukcu koji može biti izuzetno opasan, pa i smrtonosan za pse koji s njime dođu u kontakt.
“U zadnjih par dana u našu ambulantu je došao veći broj pasa koji su povraćali i pojačano slinili. Uzrok tim problemima su gusjenice sa slike. Riječ je o borovom prelcu. To je HITNO stanje, svakako trebate nazvati svog veterinara, a kao prvu pomoć preporučujemo ISPRATI usnu šupljinu, po mogućnosti s TOPLOM vodom, budući da je riječ o termolabilnom otrovu! Izbjegavajte šetnje u područjima gdje ima borova, a pogotovo tamo gdje vidite “paukovu mrežu” na granama”, upozoravaju iz Vet centra i dodaju:
“Prije 3 godine, naš veterinar Mladen Mirić univ.mag.med.vet. je pisao o tom problemu u “Primorskim novinama”, pa vam ostavljamo tekst u cijelosti:
Borov prelac (Thaumetopoea pityocampa) je vrsta leptira koji nastanjuje borove našeg područja, hrani se borovim iglicama te tako šteti crnogoričnoj šumi. Ženka krajem ljeta liježe do 300 jaja te stvara tipična bijela gnijezda koja služe kao zaštita od nepovoljnih zimskih uvjeta. Baš u ovo vrijeme, krajem zime te početkom proljeća, iz jaja se legu gusjenice koje su izuzetno štetne po zdravlje vašeg ljubimca. Povišena temperatura ih stimulira da se s borova presele na tlo, gdje će tražiti rahlu zemlju kako bi se zakukuljile, te početkom ljeta izašle kao leptiri.
Tijekom prelaska s borova na tlo, gusjenice formiraju kolone koje mogu biti dugačke i do nekoliko desetaka metara. Gusjenice su dobro zaštićene od predatora, a to im omogućuju dlačice po cijelom tijelu koje sadrže toksični protein thaumetopoein. Kada su u opasnosti, izlučuju toksin koji u dodiru s kožom ili sluznicom može izazvati jaku alergijsku, a u određenim situacijama i anafilaktičku reakciju. Treba naglasiti da su žive i mrtve gusjenice jednako štetne, a njihove dlačice mogu ostati u prirodi i do 5 godina, te tako biti štetne duže vremena.
Psi su najčešća žrtva ovih dlakavih stvorenja. Gusjenice svojim izgledom i kretanjima u koloni lako privuku pažnju vašeg psa, a pretpostavlja se da su i slatkastog okusa. Osim što ih psi mogu polizati ili pojesti, oni mogu i stati na njih, a dlačice koje ostanu na šapama jako iritiraju kožu, što ih navede na lizanje šapa te tako unesu toksin u usnu šupljinu.
Psima obično natekne cijela glava, oči se zatvaraju, a vrh jezika često (ako pas pojede ili poliže gusjenicu) natekne i pobijeli , zatim poplavi, te naposlijetku nekrotizira i otpadne. Uobičajeno je i povraćanje te pojačano slinjenje. U nekim situacijama može doći i do oticanja ždrijela te zatvaranja dišnih puteva, gdje bez pravovremene pomoći veterinara može doći i do smrtnog ishoda.
Savjet vlasnicima: izbjegavajte šetnje u blizini borova u ovo doba godine, te šećite pse isključivo na povodniku kako bi mogli pratiti što njuškaju. Ukoliko pas dođe u kontakt s borovim prelcom, a vi uočite neke od gore navedenih simptoma, nazovite veterinara! Kao prvu pomoć savjetujemo da isperete usnu šupljinu, a budući da je to termolabilan otrov, trebalo bi staviti topli oblog na oteklinu. Naravno, i hladan oblog će dobro doći kao prva pomoć dok ne dođete do veterinara. Preporuča se i pranje cijelog psa zbog dlačica koje se mogu zadržati po cijelom tijelu”.