Ukupna šteta od katastrofalnih poplava u Dubašnici iznosi više od milijun eura

Zaprimljene su 64 prijave šteta pravnih i fizičkih osoba, među kojima su i prijave Općine Malinska-Dubašnica, Hrvatskih šuma d. d., Ponikve voda d. o. o.

Veliko nevrijeme koje je 18. studenog 2022. godine pogodilo područje Malinske – Dubašnice, izazvajući bujične poplave koje su predstavljale opasnost i za imovinu i za život građana, izazvale su štetu veću od milijun eura, objavila je Općina na svojim mrežnim stranicama.

“Procijenjena je ukupna šteta na javnoj infrastrukturi u iznosu 3.654.219,12 kuna / 484.998,22 eura, a odnosi se na žu­panijske ceste, nerazvrstane ceste, pješačke putove, šumske pu­tove, obavljene hitne radove, te štete na objektima Ponikve voda d. o. o. Šteta po prijavama fizičkih i pravnih osoba, preliminar­no je utvrđena u iznosu od 5.375.484,77 kuna / 713.449,44 eura. Dakle, ukupna preliminarna šteta na imovini fizičkih i pravnih osoba iznosila je 9.029.703,89 kuna / 1.198.447,66 eura”, piše Neven Matuč, pročelnik Jedinstvenoga upravnog odjela Općine Malinska-Dubašnica.

S obzirom na taj utvrđeni iznos štete, župan Komadina je 12. prosinca donio Odluku o proglašenju prirodne nepogode od poplava za Grad Novi Vino­dolski, Općinu Dobrinj, Općinu Malinska-Dubašnica i Vino­dolsku općinu, a dva dana kasnije o tome je bila obaviještena i Općina Malinska-Dubašnica.

“Članovi Povjerenstva su telefonski kontaktirali sve koji su štetu prijavili preliminarno, da je objavljen javni poziv za prijavu šteta, te da moraju ispuniti propisani obrazac za prijavu štete u zakonskom roku. Istekom roka za prijavu šteta Povjerenstvo je utvrdilo „prvu procjenu štete“, što je zakonska definicija za utvrđenje zaprimljenih prijava štete, koje predstavljaju vlastitu procjenu prijavitelja, te je temeljem Pravilnika „prvu procjenu štete“ bilo potrebno prijaviti u Registar šteta (digitalni sustav na razini države). Zaprimljene su 64 prijave šteta pravnih i fizičkih osoba, među kojima su i prijave Općine Malinska-Dubašnica, Hrvatskih šuma d. d., Ponikve voda d. o. o. Prvom procjenom utvrđena je ukupna šteta od 9.106.746,72 kuna / 1.208.673,00 eura, od čega je prijavljena šteta Općine u iznosu od 3.564.094,13 kuna / 473.039,58 eura. Najniža prijava fizičkih osoba iznosila je 2.000,00 kuna / 265,45 eura, a najviša 500.000,00 kuna / 66.361,40 eura”, ističe Matuč i dodaje:

“Povjerenstvo je do 31. siječnja 2023. godine imalo rok za „konačnu procjenu štete“ koju je bilo dužno upisati, odnosno dostaviti kroz Registar šteta i došlo je do konačne procjene štete koja iznosi 8.364.515,76 kuna / 1.110.162,02 eura. Ta procjena umanjila je onu iz prve procjene štete jer su određene prijave procijenjene u nižem iznosu od prijavljenih, a neke prijave su i odbijene. To su prijave za koje je utvrđeno da šteta nije nastala bujičnim poplavama, nego drugim utjecajima (npr. vlažni zidovi na katovima kuća). Isto tako određeni broj prijava zaprimljen je i nakon zakonskog roka i takve nisu uzete u obzir”.

Kako se ističe ne stranicama Općine, Povjerenstvo je konačnu procjenu štete upisalo u Registar šteta te o tome obavijestilo Županijsko povjerenstvo za procjenu šteta koje je tu procjenu dostavilo Ministarstvu financija. U ovom trenutku u tijeku je postupak davanja „potvrde konačne procjene štete“ koju temeljem analiza i provjera izdaje Ministarstvo. Nakon toga, nadležna ministarstva sastavljaju izvješće s prikazom svih potvrđenih šteta iz svoje nadležnosti. Tada izrađuju prijedlog o načinu dodjele pomoći za djelomičnu sanaciju šteta nastalih od prirodnih nepogoda koji dostavljaju Državnom povjerenstvu, koje započne provjerom i obradom podataka o konačnim procjenama na temelju podataka iz Registra šteta i ostale dokumentacije. Istodobno i utvrđuje iznos pomoći za pojedinu vrstu štete i oštećenike na način da određuje postotak isplate novčanih sredstava.

Državno povjerenstvo nakon utvrđivanja spomenutih uvjeta, a prije isplate sredstava podnosi Vladi Republike Hrvatske prijedlog za dodjelu pomoći za ublažavanje i djelomično uklanjanje posljedica prirodnih nepogoda. Važno je naglasiti da iznos novčanih sredstava ne može biti veći od 5 posto iznosa konačne potvrđene štete na imovini pojedinog oštećenika. Iznimno, Državno povjerenstvo može predložiti Vladi dodjelu većih iznosa pomoći za ublažavanje i djelomično uklanjanje posljedica od prirodnih nepogoda kada su stradanja imovine i stanovništva takva da prijete ugrozom zdravlja i života te funkcioniranja gospodarstva na području pogođenom prirodnom nepogodom. Vlada o prijedlozima donosi odluku.

Cjelovit dopis objavljen je na mrežnim stranicama Općine Malinska-Dubašnica i može se pročitati OVDJE.

error: Content is protected !!