U riječki zaljev doplovio LNG Croatia. Mirela Ahmetović: Mnogima savjest nije čista, a platit će je građani

“Nakon svega, mogu reći da je moja savjest čista. Mnogima nije. Nažalost, njihovu nečistu savjest platit će građani. Ali što smo birali, to smo dobili”, zaključila je Mirela Ahmetović.

U riječki je zaljev doplovio LNG Croatia, plutajući LNG terminal koji je sredinom rujna iz Šangaja krenuo prema Hrvatskoj. Tvrtka LNG Hrvatska, koja upravlja terminalom za ukapljeni prirodni plin u Omišlju, kupila ga je za 160 milijuna eura, a u Omišlju bi se trebao trajno stacionirati u prosincu.

“Brodusina ima rok trajanja još deset godina. I što onda?”, komentirala je načelnica Općine Omišalj i saborska zastupnica Mirela Ahmetović na Radio Rijeci dolazak LNG-ja u Rijeku, a potom je svoj osvrt objavila i na svojoj Facebook stranici:

“Danas je u riječku luku doplovila grdosija pod imenom “LNG Croatia”. Ipak. Kada sam prije tri godine krenula u osporavanje nelegalnog i za Hrvatsku štetnog projekta plutajućeg LNG-a, cilj mi je bio braniti vladavinu zakona, prostorne planove, zdravlje stanovnika čitavog Kvarnera i okoliš kojega ćemo sutra ostaviti novim generacijama. Mnogi su mi se pridružili u toj borbi i zajedno sa mnom imali hrabrosti reći: DOSTA! Dosta nametanja, bahatosti i nebrige. Bili smo glasni, branili smo zakone Republike Hrvatske, branili smo svoj prostor, branili smo pravo na normalan život.

No, ispalo je drugačije. Projekt je išao naprijed, država se oglušila, osobno su mi zabranili pristup gradilištu. Vidim da se danas neki cinično rugaju kako usprkos mojim dosadnim prosvjedima projekt živi i kako je došao do kraja. Čak i novi brod “LNG Croatia” nazivaju “Mirela”. Neka im. Samo neka se rugaju. Ja ni za čim ne žalim, ponosna sam što sam ustala u obranu stanovnika mojeg Omišlja, stanovnika Primorsko-goranske županije i stanovnika cijele Hrvatske. Jer kada projekt postane neodrživ, kada na red dođe raspetljavanje i ovog gordijskog čvora, cijenu toga plaćat će svi stanovnici RH. Plaćaju već danas. 133 milijuna eura. Iz svojih džepova.

Onima koji se danas zlonamjerno rugaju mojim i naporima svih koji su stali uz mene poručujem: sutra ću opet stati u obranu zakona i poštivanja prava na normalan život. Uključujući i pravo tih istih. Jer me vodi ideal pravednog društva. I to ću činiti makar stajala sasvim sama.

Nakon svega, mogu reći da je moja savjest čista. Mnogima nije. Nažalost, njihovu nečistu savjest platit će građani. Ali što smo birali, to smo dobili”, zaključila je Mirela Ahmetović.

U javljanju za N1 televiziju župan Zlatko Komadina osvrnuo se dolazak plutajućeg LNG broda na Kvarner, naglasivši da je riječ o vatrogasnom rješenju koje ima puno propusta što se tiče sigurnosnog aspekta te, s druge strane, ekoloških problema – hlađenje mora i zagađivanje klorom.

– Papir sve trpi, ja nisam sretan s ovim rješenjem. Država je Europi osigurala dobavni pravac za plin, ali uz nezadovoljstvo lokalnog stanovništva. Ta dva velika broda nagrdit će i vizuru Krka, a tu je i pitanje kolizije s turizmom. Potrebna je energetska neovisnost Hrvatske, ali treba voditi računa i o lokalnoj i regionalnoj zajednici, kazao je Komadina.

Direktor LNG Hrvatske Hrvoje Krhen izjavio je za da će brod početkom prosinca biti smješten i pušten u probni rad na LNG terminalu u Omišlju. Od 1. siječnja sljedeće godine, kako piše na internetsklim stranicama LNG Hrvatska, bit će operativan, u komercijalnoj upotrebi.

Na brodu je sada 28 ljudi, a kada bude u pogonu zapošljavat će oko 60 ljudi, koji će se izmjenjivati u 3 posade, prema postojećim standardima.

LNG terminal na Krku ukupno je vrijedan oko 230 milijuna eura, od čega je 101 milijun bespovratnih sredstava EU. Početak rada očekuje se u siječnju iduće godine.

error: Content is protected !!