Truje li to netko kućne ljubimce po Puntu? Prijava je proslijeđena policiji

Trovanje životinja strogo je zabranjeno Zakonom o zaštiti životinja, a propisana kazna za fizičke osobe je od 10 do 15 tisuća kuna. Također, trovanje je kažnjivo i Kaznenim zakonom, a predviđena je kazna zatvora do jedne godine

Općini Punat posljednjih dana stižu prijave o sumnjivim smrtima nekolicine kućnih ljubimaca – prema svemu sudeći, čini se da netko na području općine truje životinje. Prijava o ovom nehumanom – i kažnjivom – činu proslijeđena je i policiji i veterinarskoj stanici, a upozorenje vlasnicima objavljeno je u srijedu i na stranicama Općine Punat:

“Obavješteni smo da je jučer i danas tijekom jutra u Puntu nekoliko kućnih ljubimaca uginulo u nerazjašnjenim okolnostima, odnosno sumnja se na moguće trovanje. O tome smo obavijestili policiju i veterinarsku stanicu. Apeliramo na sve vlasnike kućnih ljubimaca da budu na povećanom oprezu. Ukoliko mačka/pas pojede sumnjivu tvar te pokazuje simptome trovanja, pozivamo vlasnike da obavijeste policiju te da svoje kućne ljubimce odmah odvedu veterinaru”.

Nažalost, i posljednjih godina na više mjesta na otoku nekoliko se puta ponovila slična situacija, zbog čega su stradavali mahom psi i mačke – no valja imati na umu da otrov ostavljen na otvorenom može podjednako predstavljati veliku opasnost i za djecu.

Podsjećamo, trovanje životinja strogo je zabranjeno Zakonom o zaštiti životinja, a propisana kazna za fizičke osobe je od 10 do 15 tisuća kuna. Također, trovanje je kažnjivo i Kaznenim zakonom, a predviđena je kazna zatvora do jedne godine.

Proceduru u slučaju trovanja životinje detaljno su opisali iz udruge Prijatelji životinja:

“Uz pismenu prijavu veterinarskoj inspekciji i policiji/Općinskom državnom odvjetništvu dobro je priložiti i fotografije ili video snimke postavljenog otrova ili ubijenih životinja i navesti lokacije na kojima je postavljen otrov. Skupite i pisane izjave svjedoka kojima su otrovane životinje ili koji imaju bilo kakva saznanja o trovanjima. Priložite ako imate za neku otrovanu životinju i dokumentaciju veterinara, obdukcijski nalaz ako je rađen i slične dokaze. Svakako iskažite bojazan za životinje, djecu i sve koji bi mogli obitavati na lokacijama na kojima se postavlja otrov, kako bi se spriječile buduće tragedije.

Prijava bi trebala sadržavati sve podatke o podnositelju prijave, počinitelju ili vlasniku životinje, kao i o svjedocima koji mogu potvrditi navode iz prijave. Važno: anonimne prijave uglavnom se ne razmatraju. Ako želite ostati anonimni jer mislite da bi osoba koju prijavljujete mogla ugroziti vašu sigurnost, u potpisanoj prijavi nadležnoj instituciji naglasite da želite ostati anonimni prema prijavljenom. Tako inspekcija može kontaktirati vas kao svjedoka, ali prijavljenoj osobi neće dati vaše podatke.”

Foto: Ilustracija
error: Content is protected !!