Potpisano pismo potpore Sveučilištu u Rijeci za prijavu projekta Zajednice znanja i inovacija

Očekuje se da će Pomorski ZZI doprinijeti inovacijskim ekosustavima, potaknuti suradnju te ubrzati usvajanje održivih tehnologija u sektorima voda i mora

Na Rektoratu Sveučilišta u Rijeci održana je svečanost potpisivanja pisma potpore riječkom Sveučilištu u prijavi Zajednice znanja i inovacija za područje vodnih, morskih i pomorskih sektora i ekosustava (”Pomorski ZZI”) Europskog instituta za inovacije i tehnologiju (ETI) programa Obzor Europa.

Pismo potpore potpisali su ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković i ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs, a podršu ovom projektu iskazali su i Primorsko-goranska županija te Grad Rijeka.

U svom obraćanju, župan Zlatko Komadina naglasio je kako je ovaj kraj orjentiran na plavu ekonomiju, more i pomorstvo što čini ovu potporu u potpunosti opravdanom. Naglasio je da riječko Sveučilište proizvodi vrhunske kadrove, a oni vrhunske proizvode te da je šteta to ne iskoristiti. Smatra da su ideje rektorice Snježane Prijić-Samaržije uvijek sjajne i stoga ih Županija rado podržava.

Zajednica znanja i inovacija za područje vodnih, morskih i pomorskih sektora i ekosustava smatra se ključnim zbog snažne baze znanja i visokog tržišnog potencijala u europskim zemljama. Cilj mu je rješavanje fragmentacije, promicanje interdisciplinarnih pristupa i poveznica između obrazovanja, istraživanja i inovacija. Očekuje se da će Pomorski ZZI doprinijeti inovacijskim ekosustavima, potaknuti suradnju te ubrzati usvajanje održivih tehnologija u sektorima voda i mora.

Osmišljen je kako bi se uskladio s inicijativama politike Europske unije, programa Obzor Europa i međunarodnim obavezama, posebno se fokusirajući na ciljeve održivog razvoja UN-a. Traže se snažne komplementarnosti s postojećim inicijativama i partnerstvima, izbjegavajući pritom dupliciranje s relevantnim klasterima, istraživačkim infrastrukturama i Europskom investicijskom bankom (EIB).

Primarni izazovi uključuju nestašicu vode, suše, poplave, degradaciju morskih i slatkovodnih ekosustava te cirkularnu i održivu plavu ekonomiju. Ti izazovi proizlaze iz klimatskih promjena, prekomjerne ekstrakcije slatke vode i ljudskih aktivnosti, predstavljajući ekonomske, društvene i okolišne rizike.

error: Content is protected !!