Iz pera Petra Kopanice: U posjetu selu Kanajt i “Božjem daru”
Martina Frka Milotić 10 months ago Moja BodulijaPiše: Petar Kopanica
Lijepo se je vratiti u povijest, u naselje Kanajt, koje je dobilo ime po trstiki (“canetum”) koja još danas raste oko Kanajta. A da li znate da se uz obalu na području Kanajta nalazila i solana?
Sumorno kišno jutro.
Gledam objavu o brodu “Božji dar” Državnog arhiva u Rijeci, i podatak da su dijelovi broda izloženi u Hotelu Kanajt u Puntu, koji se nalazi u grupaciji Marina Punat Grupa.
Temeljito, spremam opremu za kišu, od kabanice do terenskih tenisica.
Pogled u nebo.
Gle, sunce.
Radosno sam zakoračio u sunčan dan.
Pogled prema Košljunu to potvrđuje.
Prije posjeta naselju Kanajt – da, Kanajt je bio selo, u to vrijeme nije postojao Punat – potvrdio sam gradivo, i još sam jednom pročitao podatke o brodu “Božji dar”, iako ga se sjećam dok je bi vežen u Marini Punat.
BOŽJI DAR
*U Malom Lošinju je 1881. godine u brodogradilištu Picinić izrađen jedrenjak i nazvan “Božji dar”. Podatke o njemu iščitati je moguće sa brodskog kartona. Namjena mu je bila prijevoz tereta, materijal gradnje drvo. Za jarbol se precizno navode podaci kako je ùčinjen od jelovine, kako mu je visina u metrima 8,5. Evidencija je, u brodskom kartonu, sačinjena 1955. godine i kao prebivalište broda navodi se Kampor. Punih 80 godina po izgradnji, 1961. dodaje se podatak o ugradnji motora marke Deutz.
Tijekom vremena jedrenjak je dovezen u Marinu Punat u kojoj je i završio te su njegovi ostaci još godinama bili izloženi u hotelu Kanajt koji je smješten iznad same Marine. Ujedno je upravo Božji dar bio inspiracija za izradu prvog loga i sačuvao se kao takav, u različitim izvedbama sve do danas. Brodski karton i skica Božjeg dara je sastavni dio zbirke brodskih kartona sa nacrtima ili skicama brodova Lučke ispostave Rab koja se čuva u Državnom arhivu u Rijeci te će, digitalizirana, uskoro biti i sastavnicom portala eKultura na kojem se čuva i osigurava dostupnost kulturne baštine.
Sada kada sam utvrdio znanje, krenuo sam prema hotelu Kanajt. Točno, dijelovi broda izloženi su u Hotelu Kanajt, kao i u vrtu hotela. Vjerujem da su ostali dijelovi, prove i korbe pohranjene na sigurno mjesto u Marini Punat.
Lijepo se je vratiti u povijest, u naselje Kanajt, koje je dobilo ime po trstiki (“canetum”) koja još danas raste oko Kanajta. Ljubazno osoblje na recepciji, uljudno će vas primiti, i uputiti da razgledate okoliš hotela.
Što reći za ovaj predivan resort?
“Od antike, srednjega vijeka do danas”
Priča o maslini, maslinovom putu, starokršćanskoj crkvici Svetoga Petra, uljanici, mrgarima i miomirisnom vrtu. U ovo zimsko doba okoliš hotela je uređen, što potvrđuju vrijedni radnici, i danas rade na uređenju. Kanajt vas poziva da ga i zimi posjetite.
Samo malo se starom putem uzdignete prema Krtaču, i uživat ćete u predivnom pogledu prema marini, Košljunu, Puntarskoj dragi i Korniću. Gotovo sve o ovom povijesnom lokalitetu pročitat ćete na info pločama, a možete naći i na Googlu.
Napisao sam – gotovo sve.
Da li znate da se uz obalu na području Kanajta nalazila i solana? Za solanu u Solinama možemo potvrditi da je pripadala knezovima krčkim Frankopanima *Ivanu VII*. Za ovu u Kanajtu prepuštamo povijesničarima da utvrde.
Uz hotel Kanajt nalaze se ostaci postrojenja od starog toša, koji se je nalazio u zgradi današnjeg novog toša – uljare. Uljara se nalazi u neposrednoj blizini zgrade “Tvornice vijaka”.
Zgrada Tvornice vijaka je u početku izgradnje bila namjenjena za uljaru. Nažalost, nije doživjela da se završi, i dugo je tako stajala. Ponovno je obnovljena, i u njoj se je smjestila Tvornica vijaka, koja bila sastavni dio (OUR), Brodogradilišta Punat. Danas je zgrada prenamjenjena u smještajni objekat.
Za sam kraj, mala crtica iz povijsti za koju možda niste čuli.
Odmah nad “Tvornicom vijaka” nalaze se ostaci Mršljan (Mršić) kuće. Sigurno je tu bilo više kuća, što svjedoči naziv sela Kanajt.
U knjizi “Otok Krk kroz vijekove” Bolonić- Žic, piše: “Moguće je da su tu stanovali obrađivači biskupskog imanja i radili u biskupovoj solani koja je bila tu”.
Ovo je samo mali dio bogate povijesti Puntarske drage i naselja oko nje. Hvala “Božjem daru” (jedrenjaku) čija me je sudbina povukla da posjetim selo Kanajt, današnji hotel Kanajt.