Izložbena nedjelja u Omišlju – samostalnim izložbama predstavit će se Mateja Rusak i Alina Gishyan

Ove nedjelje, 6. srpnja 2025., otvaraju se čak dvije izložbe u Omišlju.

U Galeriji Lapidarij u Omišlju održat će se svečano otvorenje samostalne izložbe varaždinske umjetnice Mateje Rusak pod nazivom „Moja Rijeka”. Umjetnica će izložiti ukupno 15 radova izvedenih u kombiniranoj tehnici objedinjenih u ciklusu “Moja Rijeka”. U neobičnom spoju tehnike kolaža na papiru s perforacijama Mateja Rusak istražuje osobnu i umjetničku povezanost s gradom Rijekom.

Ova izložba donosi vizualnu sedimentaciju sjećanja, emocija i iskustava stečenih tijekom njezina boravka u Rijeci, gdje je studirala na Akademiji primijenjenih umjetnosti. Kombinirajući monotipije iz prethodnog ciklusa „Hommage Rijeci“ s novinskim papirom i preciznim perforacijama, Rusak gradi slojevite kompozicije čiji plavi, tirkizni i sivi tonovi evociraju morski pejzaž i atmosferu grada koji je ostavio neizbrisiv trag u njezinu životu. Iako je nakon studija planirala adresu trajno preseliti u grad na Rječini, životne su je okolnosti nagnale natrag u rodni Varaždin, što je sasvim sigurno, poput boravka u Rijeci, ostavilo traga na njenom umjetničkom djelovanju. „Moja Rijeka“ tako s vremenom umjesto geografskog postaje duhovni pojam, simbol mira te stečenih unutarnjih vrijednosti što ih umjetnica nosi sa sobom, neovisno u kojem gradu boravi.

Kako je to u tekstu izložbe napisala kustosica Sonja Švec Španjol: „Nakon jednog desetljeća, ciklus „Moja Rijeka“ simbolizira povratak sebi.“

Istog dana, u nedjelju 6. srpnja 2025. u 12:30h u Galeriji Loža u Omišlju održat će se i svečano otvorenje samostalne izložbe “Šapat glagoljičkih ptica” armenske umjetnice Aline Gishyan. Alina Gishyan armenska je umjetnica koja posljednjih osam godina živi i radi u Hrvatskoj. Dolazi iz ugledne armenske obitelji koja je 1972. godine razvila posebnu armensku ornamentalnu tehniku oblikovanja keramike.

Već punih 18 godina Alina Gishyan njeguje obiteljsku tradiciju usavršavajući se u mediju keramike. Vođena mišlju stvaranja održive umjetnosti, koja istovremeno posjeduje funkcionalnost i naglašenu umjetničku vrijednost, Alina Gishyan razvila je vlastiti stil jedinstvene funkcionalne keramike. Dolazak u Hrvatsku za Alinu Gishyan značio je susret i upoznavanje s posve novom kulturom, baštinom i naslijeđem unutar kojih je otkrila mnoge sličnosti s vlastitom zemljom. Inspirirana bogatstvom, prirodnim ljepotama i raznolikošću obiju zemalja, umjetnica je odlučila sjediniti vrijednosti koje njegujemo kao kulturno naslijeđe i baštinu te ih interpretirati na vlastiti način. Tako je nastao cijeli ciklus radova unutar kojih Alina oblikuje hrvatsku glagoljicu koristeći posebni armenski stil slova u formi ptica. Alina Gishyan uviđa sličnost glagoljice i oblika armenskih slova te započinje ciklus kojim oživljava hrvatsku glagoljicu ilustrirajući je bogatom armenskom kulturom ukrašavanja slova raznim oblicima. Alina izabire pticu kao simbol koji povezuje nebo i zemlju, ali je ujedno i simbol duše. Cijeli niz ukrasnih tanjura s motivom glagoljice obogaćen je složenim armenskim uzorcima, bogatim bojama i raskošnim oblicima. Ornamentalni uzorci postepeno se sužavaju u formi koncentričnih krugova od ruba prema sredini potencirajući pritom fokus i usmjeravajući pažnju promatrača na središte tanjura u kojem umjetnica smješta jedinstveni spoj armenskog ukrasnog pisma i glagoljice.

Predanim radom Alina Gishyan razvila je prepoznatljivost vlastitog umjetničkog rukopisa otkrivajući pritom područje slobode u izražavanju i oblikovanju varijacija na temu pri čemu u prvi plan dolazi bogatstvo i raznolikost izričaja, ali i usvojeno majstorstvo i virtuoznost izvedbe u interpretaciji i spajanju elemenata različitih kultura poput glagoljice i armenskog pisma. Djela stvorena s neizmjernom količinom pažnje i ljubavi te usvojenog umijeća kroz njegovanje obiteljske tradicije rezultirala su opusom koji krasi raskoš boja i bogatstvo oblika duboke simbolike i jedinstvenog izričaja s univerzalnom porukom o ravnoteži i prožimanju kultura i tradicija.

Obje izložbe predstavit će nezavisna viša kustosica Sonja Švec Španjol. Izložbe ostaju otvorene do 29. srpnja 2025. i mogu se pogledati svaki dan od 10 do 12 sati i od 19 do 21:00 sati.

 

error: Content is protected !!