Vijećnici podržali projekt energetske obnove Doma za starije osobe “Kantrida”
Martina Frka Milotić 2 weeks ago S kopna i škojaOdluka o finanaciranju prve faze u vrijednosti od 710 tisuća eura usvojena je danas na 31. sjednici Županijske skupštine PGŽ koja se održala na Rektoratu Sveučilišta u Rijeci
Primorsko-goranska županija financirat će energetsku obnovu Doma za starije osobe „Kantrida“ u Rijeci u ukupnoj vrijednosti od oko 3,2 milijuna eura. Obnova će se realizirati kroz četiri faze unutar razdoblja od tri godine.
Odluka o finanaciranju prve faze u vrijednosti od 710 tisuća eura usvojena je danas na 31. sjednici Županijske skupštine PGŽ koja se održala na Rektoratu Sveučilišta u Rijeci.
Resorna pročelnica Dragica Marač pojasnila je da se Dom sastoji od tri zgrade spojene toplom vezom, a prva u rekonstrukciju ide ona u najlošijem stanju. Nadalje će se obnavljati po jedan objekt godišnje.
Odgovarajući na upite vijećnika o razlozima financiranja investicije iz izvornog proračuna, a ne EU fondova, pročelnica je navela da se Dom Kantrida, unatoč tome što je projekt bio prihvaćen, radi velikog interesa, našao na rezervnoj listi. Podsjetila je da jsu natječajem ministarstva bile obuhvaćene sve zgrade javne namjene te da je županijski Dom za starije osobe Mali Kartec na Krku ostvario financiranje.
Tijekom rasprave predloženo je da Županija iskaže interes za prenamjenu prostora bivše dječje bolnice Kantrida u Dom za starije koji je pročelnica pozdravila i podsjetila da Županija, samostalno i u suradnji s gradovima i općinama, trenutno provodi niz projekata kojim će se osigurati novi smještajni kapaciteti i smanjiti liste čekanja.
Raspravljalo se i o Izvješću o financijskoj reviziji za 2022. godinu Državnog ureda za reviziju koji je Primorsko-goranskoj županiji izdao bezuvjetno mišljenje o financijskim izvještajima i usklađenosti poslovanja.
Niz vijećnika uputilo je čestitke djelatnicima i izvršnoj vlasti na ovom rezultatu naglasivši da Županija od 2012. godine ima bezuvjetno mišljenje dok je nekolicina skrenula pozornost na činjenicu da je riječ o izvještaju za 2022. godinu kao i da bi registar županijskih nekretnina koji se spominje u izvješću morao biti cjelovitiji i transparentniji.
Zamjenik župana Vojko Braut istaknuo je da, što se tiče rokova, proces revizije ima svoj tijek kao i da Županija nema nekretnine koje, za razliku od Grada Rijeke, daje u najam već ih koristi isključivo za vlastitu djelatnost. Resorni pročelnik Duško Milovanović dodao je da registar nije javan već se koristi za rad službi. Sadrži preko 550 jedinica imovine, a evidentiraju se tri vrsta objekata: nekretnine u vlasništvu Županije, nekretnine u vlasništvu županijskih ustanova i onih danih Županiji na korištenje.
Tijekom sjednice podržan je i Tehnički dokument o okolišnim pitanjima povezanim s kvalitetom zraka EU država iz regije uz stav skupštinaraca da je memorandum početak međudržavne suradnje i korak naprijed u rješavanju pitanja glavnih zagađivača okoliša u županiji.
U kontekstu teme, vijećnik Leo Pavela postavio je pitanje vezano uz zagađenje uvale u Malom Lošinju uslijed rada brodogradilišta, na što je Željko Linšak, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ, naveo da Grad Mali Lošinj financira provedbu mjerenje kakvoće zraka, a trenutni rezultati ukazuju da nema prekoračenja te da je zrak prve kategorije. Što se tiče mora i morskog sedimenta, postupak provode druga nadležna tijela, naveo je Linšak.
Vijećnici su podržali i Plan davanja koncesija na pomorskom dobro na području Primorsko-goranske županije za 2025. godinu kao i II. izmjene i dopune Financijskog plana Županijske uprave za ceste PGŽ kojima se povećava visina raspoloživih sredstava za oko 286 tisuća na ukupno 23 milijuna eura dok je u nastavku sjednice donijeto i niz odluka o dodjeli koncesija na pomorskom dobru. Do kraja sjednice, svih jedanaest točaka dnevnog reda su usvojene.
Aktualni sat
U okviru aktualnog sata postavljeno je niz vijećničkih pitanja. Sanjina Vrkića zanimalo je hoće li uz postojeće, Primorsko-goranska županija provoditi mjere za poboljšanje demografske slike na što je pročelnica Dragica Marač istaknula da je Županija uložila velike napore u okviru svojih nadležnosti za ostanak mladih i bolje uvjete za njihov život i rad te podsjetila na mjeru poticajnog stanovanja s kojom nastavlja i u ovoj godini.
Vijećnika Borisa Miklića interesiralo je provode li se, paralelno sa žalbenim postupkom, pripreme za novu koncesiju za gospodarsko korištenje plaže gradsko kupalište Grad Crikvenica, na što je pročelnica Izabela Linčić Mužić odgovorila kako je na odluku o poništenju postupka pravovremeno podnijeta žalba ponuditelja te je ista proslijeđena Ministarstvu mora kao drugostupanjskom tijelu na rješavanje.
Vijećnik Mario Alempijević skrenuo je pažnju na negativna demografska kretanja u županiji pri čemu je pročelnik Ljudevit Krpan istaknuo da je razumljivo da ljudi u težnji za osiguravanjem boljih životnih uvjeta odlaze na inozemna tržišta rada, međutim, ako se osigura veći prosjek dohotka, posebno mladima, može se konkurirati zapadnim zemljama.
Vijećnik Nedjeljko Pinezić upitao je zašto ne postoji obaveza upisa po službenoj dužnosti sustava Turističkih zajednica svih nekomercijalnih objekata u sustav eVisitor na što je tražio pismeni odgovor.
U kojoj su fazi mjere financiranja medicinski potpomognute oplodnje te poticajnog stanovanja upitao je vijećnik Robert Matić na što je pročelnica Dragica Marač odgovorila kako su provedena tri natječaja za dugotrajan priuštiv najam za uređenje 12 stanova, a u neke su već uselile mlade obitelji. Govoreći o mjeri sufinanciranja medicinski potpomognute oplodnje, potpisano je pet ugovora.
Predsjednik Županijske skupštine Marko Boras Mandić govorio je o konkurentnosti Županije kao poslodavca te sugerirao da se razmotre mjere poput četverodnevnog radnog tjedna ili rad od kuće koje doprinose boljim uvjetima rada.
Pozdravivši ulaganja Županijske uprave za ceste PGŽ na Rabu u Općini Lopar, vijećnika Borisa Bačića zanimao je plan daljnjih ulaganja u prometnice u Supetarskoj Dragi i Kamporu. Pročelnica Linčić Mužić odgovorila je kako se nastoje provesti svih zahtjevi sukladno mogućnostima naglasivši da naknade za ceste kojima se financira ŽOC nisu godinama povećavane. Po pitanju brisanja predviđenih lokacija za ribogojilišta iz Županijskog prostornog plana, istaknula je kako u upravnom odjelu nije zaprimljeno pismo inicijative i da se po tom pitanju ne provode nikakvi postupci.
Na koji način će biti uložena sredstva od prodaje Slovenskog doma u Jadranovu zanimalo je vijećnika Davora Štimca. Pročelnica Marač navela je da će se koristiti za unaprjeđenje socijalnih usluga u Centru koji uz Primorsko-goransku županiju sufinancira i država, ali nedostatno.
Vijećnica Iva Rinčić upitala je što će PGŽ učiniti po pitanju slučaja direktora Zračne luke Rijeka koji je nezakonito primao naknade i nagrade iz budžeta tvrtke na što je zamjenik župana Vojko Braut odgovorio da Primorsko-goranska županija kao jedan od suvlasnika nije službeno obaviještena o istome te iznio stav Županije da se od direktora očekuje ako je nešto nepripadno stekao, da to i vrati.
Kako će u periodu energetske obnove Guvernerove palače funkcionirati Pomorski i povijesni muzej hrvatskog primorja Rijeka zanimalo je vijećnicu Morenu Lekan. Resorna pročelnica Sonja Šišić informirala da će dio muzejske građe biti izložen za posjete u zgradi bivšeg skladišta Pošte na Zametu, kao i na dislociranim jedinicama u Kastvu i Lipi, a planiraju se i gostujuće izložbe te provođenje aktivnosti poglavito na području Gorskog kotara i Kvarnerskih otoka.
Kakvo je trenutno stanje s privezištem i koncesijama u Mrtvom kanalu te postoji li informacija o stanju i planovima rekonstrukcije pokretnog mosta na početnom dijelu kanala upitao je vijećnik Orjen Petković. Pročelnica Linčić Mužić odgovorila je kako Županija postupa po Prostornom planu i po utvrđenim granicama pomorskog dobra te obavijestila da su održani sastanci s predstavnicima sportskog-ribolovnog društva Luben, a po primitku pisma namjere analizirat će se obuhvat luke nakon čega slijedi studija opravdanosti davanja koncesija.
Vijećnik Bojan Kurelić aktualizirao je temu Doma za starije osobe u Općini Klana, a zamjenik Braut izvijestio je o aktualnostima vezanim uz projekt. Naveo je da su projektanti informirali da stare zgrade ne zadovoljavaju statičke uvjete da bi se u njima odvijala ova djelatnost te je predloženo da se postojeće zgrade uklone i izgrade nove. Općina Klana, kao vlasnica zemljišta, raspisala je javnu nabavu za projektiranje Doma, rekao je Braut.
Vijećnik Leo Pavela podsjetio je kako je 2021. dan prijedlog resornom ministarstvu da svaka goranska obitelj dobije sredstva određene sredstva za ogrjev, automobilske gume te da se oslobode plaćanja autoputa od Delnica do Rijeke. Međutim, do danas nije zaprimljen odgovor. Zamjenik Braut je potvrdio da je Županija spremna financirati polovicu iznosa ukupne vrijednosti od 3,2 milijuna eura ako će s drugom polovicom sudjelovati država.
Vijećnica Ivana Pečnik Kastner uputila je pitanje vezano uz rok izrade mreže autobusnih linija. Pročelnica Linčić Mužić je odgovorila da do sada nisu doneseni podzakonski akti na temelju kojih bi se mogla definirati Javna nabava za usluge te podsjetila da je PGŽ putem Zajednice županija radila na izmjenama pravilnika i zakona te je paralelno napravljena studija sa 16 prometnih cjelina. Za sufinanciranje javne usluge u cestovnom prijevozu putnika PGŽ je osigurala 3,5 milijuna eura, rekla je Linčić Mužić dodajući da je i od strane države osiguran jednak iznos.