[VIDEO] Uspješno završena operacija izmiještanja i neutralizacija mine u lošinjskom akvatoriju
Martina Frka Milotić 9 months ago NovostiMina je bila promjera 70 cm, težine oko 1000 kilograma s 690 kilograma eksploziva
Nakon uspješno provedene akcije izmiještanja i neutralizacije mine u lošinjskom akvatoriju, danas je u vijećnici grada Malog Lošinja održana konferencija za medije. Na Konferenciji su sudjelovali načelnica Stožera civilne zaštite Grada Malog Lošinja, gradonačelnica Ana Kučić te predstavnici Policijske uprave primorsko-goranske i članovi Stožera, načelnik Policijske uprave Hari Brnad i zapovjednik Jedinice specijalne i interventne policije Nenad Krasny.
Nakon opsežnih priprema i zahtjevne operacije, danas u 12.51 sati uspješno je završena akcija neutralizacije protubrodske mine zaostale iz 2. svjetskog rata u lošinjskom akvatoriju. Riječ je o protubrodskoj mini, njemačke proizvodnje, koja se nalazila na dubini od 28 metara, djelomično ukopana u pješčano muljevito dno. Mina je promjera 70 cm, težine oko 1000 kilograma s 690 kilograma eksploziva. Zbog navedenih značajki mine, kao i pozicije na kojoj pronađena, procijenjeno je da nije moguće njeno uništavanje na mjestu pronalaska kontroliranom eksplozijom. Stoga je odlučeno da će se mina izmjesti i na pogodnoj lokaciji neutralizirati.
Načelnica Stožera Ana Kučić zahvalila je svim sudionicima ove složene operacije na profesionalnosti i predanosti, kao i građanima na poštivanju svih uputa i odluka čime su pomogli da akcija prođe bez ikakvih problema. Posebno je zahvalila članovima Stožera te djelatnicima Policijske uprave i specijalne policije bez čije stručnosti ne bi bilo moguće provesti akciju. Naglasila je pritom da ova složena akcija je zahtijevala veliku administrativnu i logističku pripremu za održavanje u ovoj formi, u manje od mjesec dana.
Stoga je i bila prijeko potrebna pomoć te stručnost svih žurnih službi, ali i drugih institucija Lučke kapetanije, Lošinjske plovidbe, Lučke uprave Mali Lošinj, KBC Rijeka, Turističke zajednice, Jadrolinije i Agencije za linijski promet, Gradsko društvo Crvenog križa Mali Lošinj, Šumarija Cres-Lošinj, Hrvatska gorska služba spašavanja te komunalna i trgovačka društava iz Malog Lošinja.
Uz zahvale gradonačelnica je dodala „vjerujem da zaista možemo biti zahvalni svim sudionicima, poglavito onima na moru i pod morem, što smo otklonili jednu veliku opasnost čijih razmjera nismo bili svjesni kao građani. Činjenica da smo otočna sredina dodala je jednu posebnu dozu zahtjevnosti cijeloj operaciji“.
Načelnik Hari Brnad iznio je detalje priprema plana ove akcije koju je koordinirao Stožer civilne zaštite Grada Malog Lošinja u partnerstvu s Policijskom upravom primorsko – goranskom, Jedinicom specijalne i interventne policije Rijeka, Regionalnom protueksplozijskom jedinicom Rijeka, ATJ Lučko, Ronilačkim obučnim centrom Mali Lošinj, Zapovjedništvom za intervencije MUP -a, RH i svim žurnim službama i institucijama.
Istaknuo je da je mina iako proizvedena 1945. godina vrlo opasna prema svojim značajkama pa je zato donesen i opsežan plan aktivnosti njezinog izmještanja i neutralizacije te su proglašene posebne mjere sigurnosti za sudionike operacije i za građane. U tzv.crvenoj i žutoj zoni bilo je zabranjeno, odnosno ograničeno kretanje, ali i prometovanje u cestovnom, morskom i zračnom prometu.
Naglasio je složenost ove aktivnosti koju može provesti mali broj policija u Europi. Rezultat je to znanja i iskustva profesionalnih policijskih ronioca pirotehničara, smatra Brnad kojima je uputio i posebnu zahvalu na besprijekorno odrađenoj zadaći- pripadnicima Jedinice specijalne i interventne policije Rijeka, Osijek, ATJ Lučko i ostalim pripadnicima Zapovjedništva za intervencije koji su izravno sudjelovali u pripremi mine za tegljenje, tegljenju i samoj neutralizaciji mine.
Osobite zahvale roniocima ponovio je i zapovjednik Nenad Krasny dok je objašnjavao tijek provedbe operacije. Neutralizacija mine je provedena na lokaciji udaljenosti od kopna od oko 4,5 milja, a samo mjesto bilo je osigurano plovilima u polumjeru od oko 7000 metara. Tijekom trajanja akcije poštovani su najviši standardi i mjere sigurnosti kako za sigurnost svih neposrednih sudionika u akciji, tako i za stanovništvo i imovinu.
Sirena za prestanak opasnosti oglašena je u 13.06 sati nakon što je izvršena provjera na mjestu neutralizacije mine. Time su prestale vrijediti sve mjere ograničenja kretanja i prometovanja na području otoka Lošinja.
Aktivnost uništenja opasne mine još jednom je pokazala izvrsnost djelovanja svih žurnih službi na terenu, ali i sinergiju tijela državne uprave s civilnom zajednicom s ciljem uspjeha.
Zahvaljujemo i predstavnicima medija što su na odgovoran i profesionalan način pratili provedbu akcije.
VIDEO uništenja mine možete pogledati OVDJE: https://primorsko-goranska-policija.gov.hr/UserDocsImages/2024/Uspjesno%20neutralizirana%20mina%2014%20ozujka/neutralizacija_Mali_Losinj_grb_bez_zvuka.mp4