U Omišlju održano masterclass predavanje u okviru EU projekta Archeaodigit
Martina Frka Milotić 5 days ago NovostiOva sesija pod nazivom “Holistički pristup tumačenju kulturne baštine” bila je usredotočena na metodologije za integraciju elemenata materijalne i nematerijalne baštine u jedinstvene, zanimljive narative
Projekt ARCHAEODIGIT, ARCHAEOlogical DIGITal Paths for an Inclusive and Sustainable Tourism (Interreg Italija-Hrvatska 2021-2027), usmjeren na promicanje održivog i inkluzivnog turizma unutar arheoloških nalazišta putem digitalnih inovacija, uspješno je održao svoj 2. transnacionalni masterclass 30. siječnja 2025. u Općini Omišalj.
Održan u hibridnom formatu (on-line i fizička prisutnost), Masterclass je okupio projektne partnere, stručnjake i lokalne dionike radi razmjene ideja i zajedničkog razvoja strategija koje su u skladu s ciljevima projekta ARCHAEOdigit.
Sudionike čine različiti lokalni dionici i stručnjaci koji predstavljaju područje turizma i kulture, uključujući Turističku zajednicu otoka Krka, Turističku zajednicu Općine Omišalj, arheologe i studente Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija. Predviđeno je da se sva Masterclass predavanja održavaju u hibridnom formatu, što predstavlja značajan korak u unapređenju metodologija za korištenje digitalnih platformi za planiranje budućih aktivnosti.
Ova sesija pod nazivom “Holistički pristup tumačenju kulturne baštine” bila je usredotočena na metodologije za integraciju elemenata materijalne i nematerijalne baštine u jedinstvene, zanimljive narative. Sudionici su imali priliku istražiti kako primijeniti ove pristupe za poboljšanje iskustva posjetitelja i poticanje dubljih veza s mjestima kulturne baštine.
Program je osmišljen kako bi osnažio sudionike vještinama za stvaranje održivih kulturnih iskustava u današnjem digitalnom dobu. Skrojen za pojedince uključene u nadolazeće pilot akcije, Masterclass nudi i specijaliziranu stručnost i poboljšane profesionalne kompetencije.
Ključne teme koje se obrađene na 2. masterclass predavanju uključuju: holistički pristup u interpretaciji kulturne baštine, valorizacija kulturne (arheološke) baštine ključna u njegovanju identiteta zajednice, kako turizam čuva kulturnu baštinu, primjeri turizma koji čuva kulturnu baštinu, kako arheološka nalazišta mogu postati alat za očuvanje kulturne baštine?, primjeri arheoloških projekata koji su učinkovito uključili lokalno stanovništvo, očuvali kulturnu baštinu i pridonijeli znanstvenom istraživanju i društvenom razvoju, ekonomska valorizacija-stvaranje nove vrijednosti, ključni ekonomski pojmovi, prostor i turizam, Prostorno planiranje, Planiranje turizma i prostora, inovirana komparativna klasifikacija, doživljaj i turistički proizvod, model pozicioniranja turističke destinacije – metoda hedonističkih cijena,prikaz unutarnjih i vanjskih čimbenika vrijednosti, model konkurentnosti, održiva valorizacija prostora.