U Krku održan znanstveno-stručni skup „Klimatske promjene i očuvanje morskih ekosustava Jadranskog mora“

S ovog Skupa bit će upućen jasan apel javnosti o potrebi provođenja prilagodbi brzim promjenama koje se u morima događaju i nužnosti aktivne zaštite morskih ekosustava

Od 30. rujna do 2. listopada 2022. godine u Velikoj vijećnici Grada Krka održavao se III. znanstveno-stručni skup „Klimatske promjene i očuvanje morskih ekosustava Jadranskog mora“. Skup su organizirali Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, Aquarium Pula i Udruga Morski obrazovni centar Pula, uz pomoć više suorganizatora i Grada Krka te uz podršku predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića. Glavna tema Skupa bile su klimatske promjene i strategija prilagodbi i mjera za očuvanje staništa i vrsta Jadranskog mora.

Predsjednica Znanstvenog odbora dr. Tatjana Bakran-Petricioli je na početku zahvalila organizatorima, suorganizatorima te Gradu Krku što su omogućili održavanje Skupa upravo na otoku Krku koji je danas prepoznat kao otok koji gradi svoju budućnost na energetskoj neovisnosti, očuvanju okoliša i prirode kao temelju kvalitetnog življenja i održivog razvoja.

Na Skupu je sudjelovalo 83 znanstvenika i stručnjaka, te edukatora iz Hrvatske, Slovenije, Austrije, Australije i Kanade. Održana su 34 priopćenja (od toga 7 posterskih) u kojima se raspravljalo o klimatskim promjenama i njihovom utjecaju u Jadranskom moru, zagađenju mora, invazivnim stranim vrstama, prekomjernom iskorištavanju morskih resursa, uništavanju staništa i pridnenih zajednica te zastupljenosti problematike klimatskih promjena u školskim programima.

Skup je započeo plenarnim predavanjem akademika Mirka Orlića, člana Znanstvenog vijeća za prirodoznanstvena istraživanja Jadrana HAZU, pod naslovom „Klimatske promjene i Jadransko more“ u kojem je pregledno objasnio zašto se promjene događaju te naglasio problem podizanja morske razine, kao i u budućnosti izvjesne sve češće i intenzivnije pojave poplavljivanja.

Klimatske promjene su ovdje, svjedočimo tome kroz niz neugodnih događanja kao što je ove godine bilo iznadprosječno toplo i sušno ljeto, iznadprosječne temperature mora te nedavno iznadprosječne obilne oborine u riječkom području koje su u gradu Rijeci prouzročile velike štete. Ranjivost obalnih područja na klimatske promjene analizira se širom svijeta, a prvi su nalazi objavljeni i za pojedine dijelove naše obale. Zbog svega toga će s ovog Skupa biti upućen jasan apel prema javnosti o potrebi provođenja prilagodbi brzim promjenama koje se u morima događaju i nužnosti aktivne zaštite morskih ekosustava kroz zaključke koje će sudionici Skupa usuglasiti kroz par dana.

Predstavnica organizatora dr. Milena Mičić naglasila je da je svijest o očuvanju naše prirode i okoliša izuzetno važna za sve nas te da se svi dionici društva trebaju aktivno uključiti u njihovu zaštitu. Uz to što je važno donijeti strategiju prilagodbi klimatskim promjenama, potrebno ju je sprovoditi u djelo, odnosno početi je primjenjivati.

U ime Zadarske županije Skupu se obratila pročelnica Odsjeka za zaštitu okoliša i prirode te gospodarenje otpadom, gospođa Helen Bošković Begić, te zahvalila ostalim organizatorima i suorganizatorima. Predstavnik suorganizatora, domaćin Skupa i voditelj Ponikve eko otok Krk gospodin Dejan Kostić zahvalio je svima te sudionicima Skupa zaželio uspješan rad i ugodan boravak na otoku Krku.

error: Content is protected !!