U krčkoj srednjoj školi održana Edukacija o prevenciji elektroničkog nasilja
Martina Frka Milotić 4 weeks ago NovostiU sklopu suradnje Policijske uprave primorsko-goranske s odgojno-obrazovnim ustanovama, u ponedjeljak, 4. studenoga, policijski službenici Policijske postaje Krk održali su predavanje u Srednjoj školi “Hrvatski kralj Zvonimir“ u Krku za nastavnike i stručne suradnike na temu prevencije nasilja putem modernih tehnologija.
Predavanje o elektroničkom nasilju su održali Valentina Marković, policijska službenica za maloljetničku delinkvenciju i Branko Očko, pomoćnik načelnika policijske postaje za kriminalističku policiju s ciljem osvještavanja o oblicima kaznenih djela uvjetovanih elektroničkim nasiljem te kako bi mogli prepoznati takve situacije pa pravovremeno i adekvatno na njih reagirati.
Kroz predavanje policijski službenici su naglasili da se elektroničko nasilje izvodi putem virtualne komunikacije u kojima je identitet počinitelja najčešće skriven, a posljedice nasilja katkad mogu biti ozbiljnije od klasičnih oblika vršnjačkog nasilja. Naime, publika koja prati nasilje putem interneta često je brojnija od one na školskom igralištu, u razredu ili na nekom drugom javnom prostoru pa je stoga žrtva višestruko oštećena.
Posebno je u predavanju naglašeno da kod nasilja putem novih medija (društvene mreže, youtube i dr.) postoji snaga video zapisa, fotografije i pisane ili izgovorene riječi koje se ne mogu vratiti, a dostupne su bezbroj korisnika navedenog medija. Stoga je žrtva izložena podsmjehu ili prijeziru nepoznatih osoba, odnosno nasilju koje kod žrtve izaziva osjećaj da se ne može zaustaviti, a nasilnik ostaje anoniman.
Dodano je i kako upravo taj virtualni svijet koji se čini nekažnjiv, velikom broju djece i mladih služi kao poticaj da se tako ponašaju, iako u „stvarnom svijetu“ vrlo vjerojatno ne bi bila nasilna. Osim putem interneta, drugi najčešći oblik elektroničkog nasilja među djecom je i nasilje putem mobilnih telefonskih uređaja, odnosno SMS i MMS porukama. Ovo nasilje uključuje razne vrste poruka, videa i fotografija zbog čega se osoba osjeća neugodno ili ugroženo.
S ciljem sprječavanja ove vrste ponašanja, policijski službenici su nastavnike i stručne suradnike upoznali i s kaznenim djelima uvjetovana navedenim ponašanjem, odnosno različitim oblicima nasilja kako bi ih prenosili svojim učenicima jer trend povećanja ove vrste nasilja poprima sve veće razmjere.
Nastavnike i stručne suradnike pozvali su i da bilo koji oblik nasilja odmah dojave policiji te da djecu i roditelje ohrabre na isto.
Inače, sve vrste nasilja među djecom mogu se i anonimno dojaviti policiji putem mrežne stranice/aplikacije MUP-a RED BUTTON.