Preventivnim aktivnostima obilježen Svjetski dan borbe protiv alkoholizma

Na Veloj placi u Krku, u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Krk, policijska službenica Lukrecija Mendaš na postavljenom info-punktu savjetima je promicala zdrave stilove života te zainteresiranim građanima podijelila promidžbeno-edukativne letke „Vozim – ne pijem“ i „Mladi i alkohol“

Jučer, 1. travnja u organizaciji Policijske uprave primorsko-goranske obilježen je Svjetski dan borbe protiv alkoholizma.

Tim povodom u jutarnjim satima u Moravicama postavljen je preventivni info-punkt na kojem je policijska službenica Danijela Salopek s djelatnicima Gradskog društva Crvenog križa Vrbovsko upoznala građane i mlade s posljedicama djelovanja alkohola na organizam, kao i drugim s tim povezanim štetnim posljedicama (nasilje, vožnja pod utjecajem alkohola i slično). Ovom prigodom mladi i građani imali su mogućnost isprobati tzv. pijane naočale te tako i sami osjetiti neke od posljedica utjecaja alkohola (nekoordinirane kretnje, vrtoglavicu i slično).

U isto vrijeme, na Veloj placi u Krku, u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Krk, policijska službenica Lukrecija Mendaš na postavljenom info-punktu savjetima je promicala zdrave stilove života te zainteresiranim građanima podijelila promidžbeno-edukativne letke „Vozim – ne pijem“ i „Mladi i alkohol“.

Uz to, u interakciji s mladima i građanima policijske službenice na području Policijskih postaja Krk i Vrbovsko, ujedno su promovirale policijski poziv i aktualnu kampanju „Budi zakon“ te prisutne upoznale s korisnim informacijama vezanim za upis, kao i pogodnostima školovanja na Policijskoj školi „Josip Jović“.

Svjetski dan borbe protiv alkoholizma u Rijeci je obilježen u sklopu provedbe preventivnog projekta „Zdrav za 5!“ – prevencija ovisnosti i zlouporabe alkohola, predavanjem policijske službenice Nives Kajfeš Grčko učenicima osmih razreda Osnovne škole „Škurinje“. Učenici su poučeni da su prekršajno i kazneno odgovorni već s četrnaest godina te su upoznati s različitim kažnjivim i rizičnim ponašanjima mladih pod utjecajem alkohola. Osim korisnih informacija, i oni su imali priliku isprobati tzv. pijane naočale koje simuliraju stupanj alkoholiziranosti od 1,5 i više promila alkohola kako bi uvidjeli usporeno vrijeme reakcije, konfuziju i nedostatak koordinacije do kojih dovodi konzumacija alkohola. Iako je učenicima bilo zabavno isprobavati naočale, ujedno su imali priliku osvijestiti i svoju odgovornost za moguće posljedice konzumacije alkohola.  Zato im je policijska službenica posebno naglasila da nikada ne pristaju da ih iz izlaska vozi netko tko je konzumirao alkohol, već je najbolje unaprijed dogovoriti siguran prijevoz kući.

Inače, Svjetski dan borbe protiv alkoholizma obilježava se 1. travnja, a prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije alkoholizam se definira kao bolest pojedinca koji prekomjerno i redovito pije alkoholna pića uslijed čega nastaju oštećenja psihičkog ili fizičkog zdravlja, ali i ekonomski i socijalni poremećaji. Alkohol predstavlja problem čitavog društva i stoga je od iznimne važnosti edukacija i senzibiliziranje mladih na ovu problematiku.

error: Content is protected !!