Omišlju 165 258 kuna europskog novca za arheološki park Mirine-Fulfinum

Za Općinu Omišalj  kao jednog od 12 partnera određen je iznos od ukupno 165 258.00 eura, od čega sufinanciranje Europskog fonda za regionalni razvoj (ERDF) iznosi 140 469.30 eura (85%).

Projekt TRANSFER sufinanciran je kroz europski transnacionalni program ADRION (Interreg V-B Adriatic-Ionian Program) koji promovira suradnju između osam država: Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Grčke, Italije, Crne Gore, Srbije i Slovenije. Opći cilj Programa transnacionalne suradnje Interreg Adrion je putem inovativnih politika i upravljačkih procesa osnažiti europske integracije među partnerskim državama te korištenjem bogatih prirodnih, kulturnih i ljudskih resursa u okruženju Jadranskog i Jonskog mora povećati ekonomsku, socijalnu i teritorijalnu koheziju Programskog područja.

Projekt TRANSFER predstavlja pionirsku inicijativu u Jadransko-jonskom području koja je orijentirana na razvoj održivog, participativnog i cjelovitog pristupa u upravljanju arheološkim parkovima i uspostavljanju zajedničkog modela upravljanja. Iako zemlje sudionice imaju različitu političku, zakonodavnu, ekonomsku i unutarnju organizaciju, svima je zajednički zastarjeli pristup valorizaciji i upravljanju baštinom, nedostatak strateških planova i politika koje uključuju arheološka nalazišta u procesima urbanog i teritorijalnog planiranja.

Model zajedničkog upravljanja bit će testiran kroz pilot akcije koje će se provoditi u šest arheoloških parkova koji sudjeluju: Urbs Salvia-Italija, Antigona-Albanija, Ptuj-Slovenija, Dodona-Grčka, Mirine-Fulfinum-Omišalj te Bribirska glavica i Velika Mrdakovica-Šibenik. Lekcije naučene iz pilot akcija zajedno s participativnim doprinosima lokalnih zajednica i relevantnih dionika koristit će se za konačni pregled zajedničkog modela upravljanja, kao i za razradu strategije za održivo očuvanje i valorizaciju arheoloških parkova. Ukupno trajanje projekta je 30 mjeseci, a očekivani rok za provedbu svih projektnih aktivnosti i konačni rezultati su predviđeni u  lipnju 2022.godine.

Za rezultat, TRANSFER će ostalim teritorijima i zajednicama pružiti praktične smjernice za razvoj vlastitih Planova upravljanja za arheološke parkove, kao i holističku strategiju politike koja će odgovoriti na zajednički izazov kako valorizirati bogatu baštinu arheoloških područja na održiv način. Transnacionalni pristup zajedničkom razvoju i isprobavanju modela u različitom teritorijalnom kontekstu uključenih partnerskih zemalja, osigurat će njegovu prenosivost i primjenjivost na druge jadranske i europske teritorije.

Projektno partnerstvo sastoji se od ukupno 12 partnera iz 6 jadranskih zemalja. Partneri su javni sudionici iz partnerskih zemalja: sveučilišta, općine I gradovi, znanstvena, istraživačka tijela zajedno s agencijama i udrugama koje zajednički koordinira voditelj projekta prof. Roberto Perna sa Sveučilišta Macerata iz Italije,  kao vodeći partner projekta.

Do sada je Općina Omišalj uz ostale partnerske zemlje aktivno dala svoj doprinos projektu koji ima za cilj pružanje znanja o postojećem stanju arheoloških lokaliteta (razrađena Analiza postojeće situacije), izvještavanje o dostupnim dobrim praksama u upravljanju, ekonomskim proizvodima i ICT alatima (dostupno na web stranici projekta).

Tri temeljna predmeta – upravljanje, ekonomski proizvodi i ICT alati teme su na kojima se temelje  tri međunarodne radne skupine partnera. Svaka se radna skupina bavi razvojem modela zajedničkog upravljanja na temelju znanja o temeljnim temama, međusobnog iskustva i zajedničkog dijaloga među sudionicima. U svakoj grupi od strane svakog partnera sudjeluje po dva člana radnog tima. U radnim grupama uz Općinu Omišalj aktivno sudjeluju i Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka, Turistička zajednica Općine Omišalj te krčka Udruga »aIPAK« za arheološka istraživanja i promidžbu arheologije Kvarnera pod vodstvom dr.sc. Morane Čaušević-Bully.   Do sada su u ovoj godini održani sastanci radnih grupa u srpnju i listopadu te se nastavlja sa radom iduće tri grupe tijekom mjeseca prosinca. Svi sastanci projektnog tima i radnih grupa koji su bili planirani projektom u Grčkoj, Ljubljani i Omišlju, za sada se zbog pandemije Covida-19 održavaju putem videokonferencija.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 1 664 336.80 eura. Za Općinu Omišalj  kao jednog od 12 partnera određen je iznos od ukupno 165 258.00 eura, od čega sufinanciranje Europskog fonda za regionalni razvoj (ERDF) iznosi 140 469.30 eura (85%).

error: Content is protected !!