Njeno veličanstvo, smokva! Jeste li znali…?

S obzirom na nutritivni sastav i ljekovita svojstva, smokva se izdiže iznad mnogih vrsta voća. Bolji su izvor vlakana od većine voća, što povoljno djeluje na razinu kolesterola te na zdravlje debelog crijeva. Bogat su izvor kalcija, željeza, magnezija, vitamina B6 i kalija.

Život na otoku gotovo je nezamisliv bez smokve, kraljice voća koja je kroz stoljeća othranila generacije i generacije otočana. Upravo smokvu na zasluženi pijedestal vratit će već tradicionalna gastro manifestacija, 14. Dani smokava koji se od 4. do 6. rujna održavaju u Krku.

Iako su boduli navikli da smokva raste svakako i svugdje – pa i “iz kamena”, smokvu prati i niz manje poznatih zanimljivosti.

Na otoku Krku se nalazi 3500ha kvalitetnih tala za poljoprivrednu proizvodnju koja se koriste za uzgoj višegodišnjih kultura. Rigolana tla, gromače, škrape i terasa ima preko 6.000 hektara koja treba zadržati za uzgoj maslina i drugih pogodnih višegodišnjih kultura. Jedna od tih kultura je dakako i smokva koja je prisutna na otoku od davnina. Brojni povijesni podaci dokazuju da se smokva još u pretpovijesno doba uzgajala u mediteranskom bazenu te se smatra jednom od najstarijih suptropskih voćaka. Iz antičkih vremena sačuvali su se brojni mitovi i legende vezani uz smokvu, objašnjava dr.sc. Željko Prgomet, vodeći stručnjak za smokve u Hrvatskoj.

Premda je smokva, uz maslinu, tipična voćna vrsta hrvatskog primorja, u posljednjih pedesetak godina broj stabala se smanjio otprilike za jednu četvrtinu. Vrlo malo je nasada plantažnog tipa, dakle u monokulturi. Uglavnom su to pojedinačna stabla u konsocijaciji s vinovom lozom i drugim voćnim vrstama ili kao ukrasna stabla na okućnicama. Zahvaljujući svojoj razvijenoj sposobnosti regeneracije i skromnim zahtjevima prema okolini, smokva se održava i u prilično nepovoljnim ekološkim uvjetima pa se stječe dojam da se sama bori za svoj opstanak.

Na otoku prevladavaju tipične autohtone sorte: Sušioka, Bjelica, Petrovača bijela i Petrovača crna. Obzirom na odlične edafsko-klimatske uvjete otoka, plodovi su izvanredne kvalitete.

Plodovi smokve su vrlo hranjivi i visoke dijetoterapeutske vrijednosti. Posebice su traženi u svježem stanju u vrijeme turističke sezone, ali i tijekom godine različito prerađeni, ponajviše kao osušeni plodovi (suhe smokve). Plodovi za potrošnju u svježem stanju trebaju imati ugodan, osvježavajući okus, dok oni za sušenje trebaju biti krupni, zlatnožute pokožice i lijepog oblika. S obzirom na nutritivni sastav i ljekovita svojstva, smokva se izdiže iznad mnogih vrsta voća. Bolji su izvor vlakana od većine voća, što povoljno djeluje na razinu kolesterola te na zdravlje debelog crijeva. Bogat su izvor kalcija, željeza, magnezija, vitamina B6 i kalija. Sadrže i do 80% vode te se ubrajaju u voće s najvećim udjelom prirodnih šećera. Pored šećera i minerala kojih ima u većoj mjeri, plodovi smokve su isto tako bogati fitosterolima, antocijanima, polifenolima i flavonoidima. Sve ove supstance, unesene u odgovarajućim količinama, mogu povoljno utjecati na zdravlje, na različite sustave u organizmu te tako sprječavati razne bolesti.

Lišće smokve je, također, od izuzetne važnosti. Koristi se u farmaceutskoj industriji kao sirova tvar, a sadrži i proteolitički enzim ficin koji se koristi u industriji piva, mlijeka, mesa i lijekova. Zbog svojih svojstava, smokva će se u budućnosti sve više koristiti u proizvodnji funkcionalne hrane.

Sve veća pozornost potrošača prema prehrambenim proizvodima zaštićenim garancijom kakvoće i zemljopisnog podrijetla, otvara nove proizvodne mogućnosti obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima u oblasti smokvarstva.

Posljednjih godina se na otoku sade manje plantaže smokava uz primjenu svih potrebnih agrotehničkih mjera. To je prvenstveno zasluga održavanja „Dana smokava” na Krku, koja traju već četrnaest godina za redom i tijekom kojih su se održavala stručna predavanja i radionice na temu uzgoja i prerade smokava, a sudionicima podijeljeno oko 1000 sadnica smokava.

Podjela sadnica i ove godine će se vršiti tijekom manifestacije “Dani smokava” u Krku. Čitav program možete pronaći ovdje.

error: Content is protected !!