Netko po otoku uporno truje životinje: U Malinskoj je ubijeno 10-ak mačaka, a sada se otrov pojavio i u Krku

Ovaj gnjusni čin, osim što predstavlja kazneno djelo, predstavlja opasnost za druge životinje, a i za malu djecu koja mogu nehotice doći u doticaj s otrovom.

Samo dva dana nakon što je Udruga za zaštitu životinja Felix na svojim Facebook stranicama objavila upozorenje o otrovu kojim je netko zlonamjeran otrovao veći broj mačaka u Malinskoj, vijest o otrovu ostavljenom na Portapizani glasno je odjeknula i među stanovnicima grada Krka.

Otrov se pojavio pored terena za odbojku, oko trampolina, na području kojim se inače redovito kreće više što vlasničkih, što uličnih mačaka. Komunalni redar je obaviješten, no valja spomenuti da ovaj čin nije bez razloga kazneno djelo – osim što ovako ostavljen otrov često dođe glave ulične životinje, opasnost je i za djecu koja bi mogla postati kolateralna žrtva nečijeg gnjusnog čina.

Krajem prošlog tjedna Udruga Felix je objavila upozorenje o otrovu ostavljenom u Malinskoj, na području Bogovića, Vrtače i Milčetića. Nažalost, čini se da je riječ o sustavnom trovanju koje traje već mjesecima, što znači da je netko izrazito uporan u svom naumu.

“Javljeno nam je da je od travnja do unazad nekoliko dana na tim područjima otrovano 10-ak mačaka. Većina su bile vlasničke. Ovaj gnjusni čin, osim što predstavlja kazneno djelo, predstavlja opasnost za druge životinje, a i za malu djecu koja mogu nehotice doći u doticaj s otrovom. Molimo Vas da pripazite! Dok se ovakvo postupanje prešutno tolerira, ono će se ponavljati. Svaku informaciju proslijedite komunalnom redaru ili policiji”, napisali su volonteri Udruge u svom apelu.

Inače, trovanje životinja zabranjeno je Zakonom o zaštiti životinja (čl. 4, st. 2, tč. 14), a propisana kazna za fizičke osobe je od 10 do 15 tisuća kuna. Također, trovanje je kažnjivo i Kaznenim zakonom (čl. 205, st. 1), a predviđena je kazna zatvora do jedne godine.

Proceduru u slučaju trovanja životinje detaljno su opisali Prijatelji životinja:

“Uz pismenu prijavu veterinarskoj inspekciji i policiji/Općinskom državnom odvjetništvu dobro je priložiti i fotografije ili video snimke postavljenog otrova ili ubijenih životinja i navesti lokacije na kojima je postavljen otrov. Skupite i pisane izjave svjedoka kojima su otrovane životinje ili koji imaju bilo kakva saznanja o trovanjima. Priložite ako imate za neku otrovanu životinju i dokumentaciju veterinara, obdukcijski nalaz ako je rađen i slične dokaze. Svakako iskažite bojazan za životinje, djecu i sve koji bi mogli obitavati na lokacijama na kojima se postavlja otrov, kako bi se spriječile buduće tragedije.

Prijava bi trebala sadržavati sve podatke o podnositelju prijave, počinitelju ili vlasniku životinje, kao i o svjedocima koji mogu potvrditi navode iz prijave. Važno: anonimne prijave uglavnom se ne razmatraju. Ako želite ostati anonimni jer mislite da bi osoba koju prijavljujete mogla ugroziti vašu sigurnost, u potpisanoj prijavi nadležnoj instituciji naglasite da želite ostati anonimni prema prijavljenom. Tako inspekcija može kontaktirati vas kao svjedoka, ali prijavljenoj osobi neće dati vaše podatke.”

Foto: Ilustracija
error: Content is protected !!