Grad Krk i gradsku upravu posjetili predstavnici židovskih općina u Hrvatskoj
Martina Frka Milotić 4 weeks ago Kultura & zabavaU Velikoj gradskoj vijećnici, 06. ožujka 2025. godine, krčki gradonačelnik Darijo Vasilić i predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka Darko Fanuko primili su 30-ak predstavnika židovskih općina u Hrvatskoj, mahom preživjele logoraše i stradalnike Holokausta.
Bila je ovo prilika da se okupljeni, nastavno na gradonačelnikovo izlaganje, upoznaju s gradskom poviješću te aktualnim projektima i investicijama, dok je čelnik Udruge antifašističkih boraca i antifašista predstavio aktivnosti vezane uz obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta, na kojima članovi tog udruženja već godinama predano inzistiraju.
– Drago mi je da ste posredstvom kontakta kojeg je ostvario gospodin Stjepan Heimer, danas odlučili posjetiti upravo grad Krk, središte našeg otoka, kazao je Vasilić. Naš je grad, kao i mnoga druga naselja na istočnojadranskoj obali, utvrđen bedemima čija je izgradnja započela pred više od 3.000 godina, a danas se ponosi mnogim relevantnim arheološkim lokalitetima koji svjedoče o višetisućljetnom kontinuitetu života na njegovim drevnim ulicama i trgovima. Krk je u antičko doba imao status municipija, a tadašnji su ga stanovnici nazivali presijanim gradom Krčana (Splendidissima Civitas Curictarum), što je čak zabilježeno i na jednome kamenom natpisu. Iz istog vremena potječu i ostaci mozaičkog poda s likom tritona – morskog božanstva, a koji će uskoro postati krucijalnim dijelom interpretacijskog centra sa zadaćom da se in situ prezentira kako su Rimljani ukrašavali svoje terme. Međutim, u Krku su i ostali povijesni periodi ostavili svoje tragove, o čemu možda najzornije svjedoči katedralni kompleks, gdje romanika susreće gotiku, renesansu i barok. Danas, grad Krk možemo smatrati suvremenom i razvijenom sredinom koja ostalima u mnogočemu može poslužiti kao primjer dobrih praksi, uzimajući u obzir ekologiju i zbrinjavanje otpada, brigu o vodnim resursima, kao i sva ulaganja koja pridonose boljoj natalitetnoj slici grada, zaključio je Vasilić.
– Udruga antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka trenutno broji 500-tinjak članova organiziranih u osam podružnica koje pokrivaju čitav otok, istaknuo je Fanuko. Upravo ovdje svakog 27. siječnja u suradnji sa svim otočnim školama, već više od deset godina, priređujemo programe kojima se na primjeren način obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta. Osim toga, Udruga intenzivno ulaže u istraživanja i izdavačku djelatnost, a novu knjigu o otočanima logorašima predstavit ćemo već u rujnu ove godine. Također, Udruga je dugo sudjelovala u projektu Treno della memoria iliti Vlak sjećanja u sklopu kojeg su krčki školarci posjećivali Memorijalni centar i muzej Auschwitz-Birkenau te sudjelovali u komemoracijama gdje se prisjećalo žrtava tog ozloglašenog logora, zaključio je Fanuko.