Članovi SK Maura kal iz Čakovca se vratili ovjenčani medaljama

U nedjelju, 16. srpnja 2023. godine, u organizaciji SK Katarina Zrinski, održan je jubilarni 30. Vitez grada Čakovca, turnir WA 720 koji je privukao 62 streličara iz 13 hrvatskih i čak pet slovenskih klubova okupljenih u želji da se, bez obzira na izuzetno vruće i sparno vrijeme, bore ne bi li u eliminacijskom djelu takmičenja pogađajući u jabuku osvojili titulu Viteza grada Čakovca.

Teren na kojem se turnir održava, tlo isušenog jezera oko starog grada, ove je godine pokazalo svoje drugo lice. Naime, nakon prošlotjednog olujnog nevremena koje je slomilo dva velika kestena koji su proteklih desetljeća streličarima činili ugodnu hladovinu, dio terena je i nakon nekoliko vrlo vrućih dana ostao poplavljen što je uvelike otežalo organizaciju turnira pa i poremetio planove nekim natjecateljima.

Zbog nemogućnosti postavljanja mete na propisanu udaljenost, Kristina Pylypenko, članica krčkoga SK Maura kal, bila je stavljena pred odluku “ILI-ILI”, što znači ili odustati od natjecanja ili promijeniti disciplinu. Mada to znači pucati na znatno veću udaljenost Kristina je hrabro prihvatila izazov i odlučila natjecati se u disciplini gologa luka. Ne samo da su joj 253 ispucana kruga bio dovoljna da osvoji zlatnu medalju u kategoriji djevojčica do 12 godina već se dobro držala i u eliminacijskom dvoboju u kojem je slijedom promjene discipline, umjesto na 10 gađala na 15 metara i umalo pogodila jabuku.

I ostali članovi krčkoga streličarskog kluba ostvarili su dobre, pa i odlične rezultate.

Osim Kristine u disciplini gologa luka natjecale su se Rea Hunjadi i Anna Pylypenko, obje u kategoriji djevojčica do 15 godina. Rea je sa 448 krugova osvojila prvo mjesto dok je Anna sa 361 krugom bila druga. Međutim, u eliminacijskim dvobojima Anna je čak dva puta uspjela pogoditi jabuku, dok to Rei nijednom nije pošlo za rukom.

U disciplini tradicionalnoga luka Niko Maravić je sa ispucanih 566 krugova postavio novi državni rekord za dječake do 15 godina i tako osvojilo zlatnu medalju dok je njegov brat Luka Maravić u istoj disciplini i kategoriji sa ispucana 483 kruga osvojio srebrnu medalju. Na žalost, ni Niko ni Luka nisu uspjeli pogoditi jabuku.

Senior tradicionalnoga luka Aleksandar Černjul osvojio je treće mjesto u svojoj kategoriji ali sa ispucanih 557 krugova nije imao priliku okušati se u pogađanju jabuke, kao ni veteran tradicionalnoga luka Drago Maravić, koji je sa ispucanih 580 krugova osvojio drugo mjesto u svojoj kategoriji.

Prvo mjesto među veteranima tradicionalnoga luka sa ispucana 622 kruga osvojio je Mirko Baotić, dok je u ženskoj veteranskoj konkurenciji zlato osvojila Marijana Sindičić-Baotić sa ispucanih 630 krugova.

Drugi dio turnira je izuzetno atraktivan kako za natjecatelje tako i za gledatelje, jer se u finalnim borbama za titule Viteza grada Čakovca i Maloga viteza grada Čakovca puca na jabuku. Za velikog Viteza grada Čakovca takmičari od kadeta do veterana jabuku gađaju na udaljenostima 40 m za Složeni, 30 za Olimpijski, 20 m za Goli te 15 m za Tradicionalni i Dugi luk.

Za malog Viteza raspucavaju djeca do 12 i do 14 godina na udaljenostima 30 m za Složeni, 20 m za Olimpijski, 15 m za Goli te 10 m za Tradicionalni i Dugi luk.

Kako pravo na raspucavanje i borbu za titulu Viteza grada Čakovca ostvaruju samo četiri najbolje plasirana streličara u svakom stilu luka, to su pravo u disciplini tradicionalnoga luka ostvarili seniorka Biljana Mikulić iz SK Tigar sa 678 krugova, Marijana Sindičić-Baotić sa 630 krugova, Mirko Baotić sa 622 i, sa samo jednim krugom manje, senior Damir Štuhec iz SK Cekin sa 621 krugom.

U prvom četvrtfinalnom dvoboju ogledali su se Biljana i Damir. Biljana je imala tri neuspjela pokušaja. Damir je trećom strijelom pogodio jabuku i tako prošao u polufinale. U drugom četvrtfinalnom dvoboju nadmetali su se supružnici Baotić. Marijana je u trećem pokušaju pogodila cilj i prošla u polufinale dok Mirku to nije pošlo za rukom. U polufinalnom dvoboju, Damir je drugom od tri strijele ostvario uspjeh i prošao u finale, dok je Marijana s tri promašaja ispala iz igre.

U finalnim dvobojima među pobjednicima pojedinih stilova titule viteza i ove su godine, očekivano, sa najviše pogođenih jabuka osvojili streličari složenoga luka. Titulu Mali vitez grada Čakovca ponjela je Aurelija Mlinarić iz Varaždinskog Streličarskog Kluba koja je u prvom dijelu natjecanja nastupila u kategoriji djevojčica do 14 godina dok je titulu Velikog viteza grada Čakovca osvojio senior, hrvatski reprezentativac Mario Vavro, inače član SK Samobor.

U konačnici, streličari krčkoga kluba i na ovom su turniru ostvarili sjajne rezultate. Postavljen je novi državni rekord za dječake tradicionalnoga luka do 15 godina te osvojeno pet zlatnih, tri srebrne i jedna brončana medalja.

Recimo još i to da je krčki SK Maura kal i na ovom turniru ostvario odličan uspjeh i postigao maksimalan učinak kao jedini klub čiji su svi članovi kući pošli sa medaljom oko vrata.

error: Content is protected !!