Tritonovi zlatni dvori – korak do realizacije

U povijesnoj jezgri grada Krka uskoro se otvara mali interpretacijski centar Tritonovi zlatni dvori čime izniman arheološki nalaz – antički mozaik s motivom Tritona – napokon na svojoj autentičnoj lokaciji dobiva zasluženu prezentaciju i interpretaciju.

Izvedbena arhitektonska i muzeološka dokumentacija je dovršena, a projekt je ušao u svoju završnu fazu. Kroz novi multimedijalni doživljaj te inovativne i interaktivne medije interpretacije, posjetiteljima će se omogućiti razumijevanje povijesnog, kulturnog i umjetničkog značaja mozaika u kontekstu antičke baštine Krka.

Tritonovi zlatni dvori malen su, ali doživljajem bogat interpretacijski centar koji će na autentičnoj lokaciji omogućiti istraživanje i povezivanje s gradskom antičkom baštinom. Priča ovog multimedijalnog doživljaja temelji se na Tritonu, središnjoj figuri mozaika koja simbolizira duboku povezanost čovjeka s morem i vodom u cjelini. Multimedijalni doživljaj posjetitelja će upoznati s Tritonom kako su ga Rimljani zamišljali i poimali – kao moćno hibridno biće s trupom čovjeka i repom ribe koje utjelovljuje snagu i tajne mora. Multimedijalni doživljaj istaknut će i Tritonov dualni karakter – njegovu zaštitničku i destruktivnu prirodu – kao i simboliku njegovog najvažnijeg atributa, trube kojom smiruje i uzburkava morske valove, a koja ga definira kao mitskog komunikatora s drugim morskim i mitološkim bićima te okolinom. Vrhunac multimedijalnog doživljaja bit će izgrađen oko autentičnog mozaika prezentiranog in situ, gdje ga posjetitelji mogu doživjeti kao detalj koji otkriva cjelinu – posjetitelji istražuju njegov povijesni i kulturni značaj u kontekstu antičkog Krka. Kroz projekciju animiranog filma, moć će se doživjeti priča o slučajnom pronalasku mozaika, njegovoj ikonografiji i funkciji u antičkim termama. Kroz niz interaktivnih medija interpretacije posjetitelji će istraživati detalje mozaika, odnos Tritona s ostalim likovima na mozaiku te kroz detaljne fotografije mozaika umjetnički rukopis njegovog autora.

Naziv Tritonovi zlatni dvori evocira njegovu mitološku biografsku crticu, prema kojoj je Triton sin morskih bogova s kojima obitava u zlatnoj palači na dnu mora. Vizualni identitet Tritonovih zlatnih dvora inspiriran je Tritonovom dualnošću, njegovim moćima kojima umiruje ili uzburkava more. Njegovo moćno ime donosi mir ili oluju, a čini sastavni dio znaka koji se zajedno sa simbolima slaže poput mozaika. Time se odaje počast temeljnom motivu ovog multimedijalnog doživljaja – mozaiku prezentiranom in situ. Kombinacija zlatno-crvene boje evocira i prepoznatljivi vizualni identitet grada Krka. U Tritonovim zlatnim dvorima posjetiteljima će biti dostupna pažljivo osmišljena linija suvenira inspirirana narativom multimedijalnog doživljaja, koja će se razvijati u suradnji s lokalnim umjetnicima i obrtnicima – kao autentičan podsjetnik na jedinstveno iskustvo posjeta ovom malom interpretacijskom centru.

Mozaik s likom Tritona, morskih i mitoloških bića pronađen je 1963. godine prilikom građevinskih radova u prizemlju obiteljske kuće. Istraživanjima je utvrđeno da se mozaik nalazi na svojoj autentičnoj lokaciji, na kojoj su se nekoć nalazile antičke terme. Njegov pronalazak proširio je razumijevanje razvoja urbanog prostora grada Krka u vrijeme antike, a njegova vrijednost prepoznata je od strane stručnjaka, povjesničara umjetnosti i arheologa. Ovaj mali interpretacijski centar omogućuje suvremenu prezentaciju mozaika te ga pozicionira kao ključni element tkanja duha mjesta grada Krka.

Grad Krk inicirao je prezentaciju i interpretaciju mozaika, a prvi su koraci prema tom cilju poduzeti provedbom konzervatorsko-restauratorskih radova pod stručnim vodstvom Tonija Šaine, restauratora konzervatora Hrvatskog restauratorskog zavoda te izradom arhitektonskih projekata od strane arhitektica iz tvrtke SML. Studio ML. Izrada muzeološke koncepcije povjerena je tvrtki Muze, a vizualnog identiteta i oblikovanja likovnog postava studiju Rašić + Vrabec.

Autorice arhitektonskih projekata, Margareta Gudac i Lucia Pešo, iz tvrtke SML. Studio ML, vezujući se uz svoje učešće u ovome projektu kazale su sljedeće:

– Obuhvat zahvata odnosi se na uređenje prostora smještenog u prizemlju zgrade unutar zaštićene povijesne cjeline grada Krka. U interijeru građevine nalazi se vrijedan arheološki nalaz – antički podni mozaik s prikazom Tritona, prezentiran in situ. Prostor obuhvata čine dvije međusobno denivelirane prostorije, od kojih je jedna prethodno služila kao ugostiteljski objekt, dok se u drugoj nalazi navedeni arheološki nalaz. Nakon provedenih konzervatorsko-restauratorskih radova, prostor je pripremljen za daljnju fazu oblikovanja stalnog muzejskog postava. Projekt je razvijen u suradnji više stručnih timova: Muze stoje iza muzeološke koncepcije, studio Rašić+Vrabec potpisuje vizualni identitet i dizajn stalnog postava, dok je naša uloga kao arhitektica realizirana unutar arhitektonskog ureda SML. Studio ML. Fokus arhitektonskog dijela projekta bio je na osmišljavanju prostorne organizacije, s time da je poseban naglasak stavljen na razradu velikog broja tehničkih rješenja i detalja koji su bili nužni kako bi se omogućila implementacija stalnog muzejskog postava, a pritom maksimalno zaštitio izuzetno osjetljiv arheološki nalaz. Svi su zahvati izvedeni sukladno smjernicama i stručnim mišljenjima Hrvatskog restauratorskog zavoda i Konzervatorskog odjela u Rijeci. U prostoriji s mozaikom, građevinski radovi projektirani su tako da ne dolaze u fizički kontakt s nalazom. Primjerice, zbog nemogućnosti izvođenja bilo kakvog invazivnog zahvata na podu u blizini arheološkog nalaza, dio zidne obloge riješen je pomoću konzolne čelične potkonstrukcije koja nosi površinu namijenjenu multimedijskoj projekciji. Posebna pažnja posvećena je sustavima za osiguranje stabilnih mikroklimatskih uvjeta (temperatura i vlažnost) koji su ključni za dugoročno očuvanje mozaika. Upravo zbog osjetljivosti prostora i važnosti očuvanja nalaza, projekt je zahtijevao razradu velikog broja specifičnih tehničkih detalja, od konstrukcijskih rješenja do preciznih spojeva i ugradnje sustava kontrole uvjeta u prostoru.

error: Content is protected !!