3. Zeleno-plava pčelarska orijentacija u Omišlju: Kako razlikovati pravi od lažnog meda?

“Ako ljeti prođete Krkom, već kod Njivica ćete naići na štandove uz cestu gdje se prodaje ‘med’, a nerijetko i sir. Takvih štandova ima jako puno i na kontinentu, prema Plitvicama i prema Karlovcu. Od stotinu štandova, možda će jedan prodavati pravi med”

Na jedinstvenoj lokaciji omišljanskih Mirina ove je subote održana 3. Zeleno-plava pčelarska orijentacija, odnosno stručni skup koji je okupio proizvođačku, stručnu i znanstvenu zajednicu Hrvatske i regije, sve s ciljem definiranja pčelarske sličnosti primorske i kontinentalne Hrvatske.

Uz goste iz susjednih zemalja, kako pčelare tako i znanstvenike, fokus je bio i na pozicioniranju zeleno-plavog pčelarstva te definiranju odrednica kakvoće pčelinjih proizvoda. U tu svrhu okupljeni su imali priliku degustirati med ponuđen na tri stola – zelenom, s primjercima s kontinenta; plavom s otočnim medom te crnom, na kojem se zapravo nije našao med već “lažni med”. Riječ je o pripravcima nalik medu koji lako mogu zavarati neiskusno nepce.

Kako ističu pčelari, izuzetno je važno educirati kupce kako prepoznati pravi od lažnog meda, kakav se najčešće prodaje po štandovima uz cestu, bez etikete – i bez meda u teglici gdje bi trebao biti. Iako izgleda kao med, miriše kao med, a i cijena mu je nerijetko “medena”, nažalost vrlo često je riječ o pripravcima na bazi šećera, s dodacima eteričnih ulja, aroma i bojila kako bi sličili na pravi med.

“Ako ljeti prođete Krkom, već kod Njivica ćete naići na štandove uz cestu gdje se prodaje ‘med’, a nerijetko i sir. Takvih štandova ima jako puno i na kontinentu, prema Plitvicama i prema Karlovcu. Od stotinu štandova, možda će jedan prodavati pravi med”, ističe ovaj ogroman problem Nedjeljko Mrakovčić, poznati krčki pčelar i predsjednik Udruge pčelara ‘Kadulja’ otok Krk.

Kako, dakle, izabrati pravi med? U trgovini svakako provjediti sitna slova na etiketi i potražiti natpis “pripravak na bazi meda”, koji otkriva da je riječ o pripravku, a ne pravom medu. Izvan trgovine – izbjegavati štandove uz cestu, a pogotovo one bez deklaracije, podrijetla i sastava.

“Najsigurniji način za dobiti pravi med je imati svog pčelara u kojega imate povjerenja. Nažalost, turisti često završe nasamareni”, kaže Mrakovčić, koji i u ovom slučaju ističe iznimnu važnost rada inspekcija kao jedinog mehanizma koji može zaustaviti lošu praksu varanja kupaca.

“Turisti dođu, kupe med na štandu uz cestu misleći da kupuju autohtoni, domaći proizvod. I što se dogodi? Dođu kući i shvate da su prevareni. To je jako ružna slika koju šaljemo u svijet”, ističe Mrakovčić.

error: Content is protected !!