VIDEO Pijavica na Kvarneru – Zabilježili smo rijedak prirodni fenomen na Sjevernom Jadranu

Pijavica, vrtložni vjetar, vijar ili tromba je atmosferski vrtlog manjeg razmjera i kratkog trajanja koji se pri izrazito nestabilnoj atmosferi pojavljuje ispod olujnog kumulonimbusa. Može nastati iznad vodene površine (vodena, ili ako nastane nad morem, morska pijavica) te nad kopnom. Mnogi smatraju da je vodena pijavica ustvari manji tornado nad vodom te da takvu pijavicu kad prijeđe s vodene površine nad kopno valja smatrati tornadom. 

Opatija – Nestabilne vremenske prilike koje su u posljednje vrijeme i više nego učestale danas su kulminirale stvaranjem rijetke prirodne pojave na ovom djelu Jadrana – pijavice. Kako nam javljaju čitatelji koji su i zabilježili ovaj prirodni fenomen, pijavica se razvila ispred otoka Cresa.

Kako navodi meteo-info.hr nad Jadranom se pijavice mogu pojaviti pri prodoru hladnog zraka s kontinenta nad toplu morsku površinu gdje more kao izvor vlage dodatno pogoduje razvoju nestabilnosti te olujnih oblaka koji za sobom povlače mogućnost nastanka pijavice. No ne znači da se iz svakog kumulonimbusa može razviti pijavica, potreban je vrtlog opisan u nastanku tornada. Općenito se javljaju tijekom cijele godine, ali češće u jesen, osobito u listopadu i studenom (kopno se brzo ohladi, a more još relativno toplo). Pijavice se smatraju slabim tornadima. Način nastajanja im je sličan kao i kod pravih velikih tornada no kod nas je češći nad morskom površinom pa se sastoje od vodenih kapljica podignutih s morske površine te kondenziranih kapljica u oblaku, a ako nastanu nad kopnom, od prašine i pijeska (kopnena pijavica). Obično nastaje pri jakoj konvekciji ljeti ili u jesen iznad tople vodene površine. Pijavica može skrenuti s vodene površine na kopno gdje najčešće razorno djeluje i vrlo brzo nestane. Promjera je dvadesetak do stotinu metara, a traje do 20 minuta. Brzina vjetra koja se razvija u pijavicama na našem području doseže 80km/h. u Hrvatskoj najviše pijavica primijećeno je na području između Dubrovnika i Visa gdje ih se pojavi i desetak godišnje dok se duž zapadne obale Istre pojave dvije do tri. Za prognoziranje tornada i pijavica potrebno je na određenom području uočiti promjenu temperature i vjetra koje mogu omogućiti dovoljno vlage, nestabilnosti, uzlaznog strujanja i smicanja vjetra za formiranje olujnih oblaka koji su preduvjet za razvoj snažnog rotirajućeg oblaka.

Pijavica, vrtložni vjetar, vijar ili tromba je atmosferski vrtlog manjeg razmjera i kratkog trajanja koji se pri izrazito nestabilnoj atmosferi pojavljuje ispod olujnog kumulonimbusa. Može nastati iznad vodene površine (vodena, ili ako nastane nad morem, morska pijavica) te nad kopnom. Mnogi smatraju da je vodena pijavica ustvari manji tornado nad vodom te da takvu pijavicu kad prijeđe s vodene površine nad kopno valja smatrati tornadom. Rotacija u vrtlogu pijavice češće je u ciklonalnom smjeru.

error: Content is protected !!