Umjetnost po vlastitim pravilima: Kustoska priča Sonje Švec Španjol povodom 300 otvorenih izložbi
Martina Frka Milotić 4 days ago Kultura & zabavaNezavisna kustosica, povjesničarka umjetnosti i muzeologinja Sonja Švec Španjol već više od desetljeća oblikuje hrvatsku suvremenu umjetničku scenu – i to izvan institucionalnih okvira
U vremenu kada kulturnim sektorom često dominiraju velike institucije, Sonja Švec Španjol gradi vlastitu priču – strpljivo, samostalno i s jasnom vizijom. Ova povjesničarka umjetnosti, kustosica i muzeologinja posvetila je svoju karijeru promociji umjetnika i jačanju kritičkog dijaloga u suvremenoj umjetnosti. Nakon diplome iz povijesti umjetnosti i slovačkog jezika te dodatnog studija muzeologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Sonja je 2013. odlučila krenuti putem samostalne kustosice – rijedak izbor na hrvatskoj kulturnoj sceni.
„Željela sam izgraditi nešto izvan okvira tradicionalnih institucija,“ kaže. „Podržavati umjetnike, naravno – ali i poticati kritički dijalog i kulturnu odgovornost.“
Iste godine pokreće PerceiveArt, digitalnu platformu posvećenu analitičkom promišljanju umjetnosti. Portal je s vremenom postao prepoznatljiv po dubinskim kritikama, intervjuima i tematskim esejima koji često otvaraju prostor za marginalizirane teme i autore.

Izložba Aline Gishyan u Omišlju, galerija Loža
Više od 300 izložbi: kustoski rukopis s potpisom
Tijekom posljednjih 12 godina, Švec Španjol kurirala je 300 izložbi diljem Hrvatske. Njezini projekti obuhvaćaju međunarodne umjetničke projekte poput “Rise of Women in Culture in Western Balkan” sufinanciranog sredstvima programa Europske unije Kreativna Europa te niz putujućih izložbi među kojima se ističu samostalne izložbe Ive Šebalja i Ive Friščića, grupna izložba ilustracija “Neustrašive žene” te aktualna samostalna izložba “Mi Hrvati” karikaturista Nika Titanika. Švec Španjol surađuje s gradovima, općinama i županijama, galerijama, muzejima, centrima za kulturu, knjižnicama i udrugama, a svaki njezin postav nosi autentičan kuratorski potpis.
Poseban naglasak stavlja na izgradnju mosta između umjetnika i publike: „Kustosi nisu samo organizatori. Naš je posao izgraditi most između umjetničkog djela i publike.“ objašnjava.

Postavljanje izložbe Ive Šebalja u Opatiji
Decentralizacija umjetnosti: širenje kulture izvan glavnih centara
Uz kustoski i medijski rad, Sonja Švec Španjol aktivno doprinosi i procesu decentralizacije umjetnosti u Hrvatskoj. Svjesna je važnosti da umjetnost ne ostane rezervirana samo za veće urbane centre poput Zagreba, pa su njezini projekti usmjereni na poticanje i osnaživanje kulturnih aktivnosti u manjim gradovima i ruralnim područjima.
Kao dugogodišnja umjetnička selektorica i članica stručnih vijeća na projektima poput ZILIK-a u Karlovcu, Sonja ne samo da njeguje tradiciju, nego i modernizira pristup umjetničkoj produkciji izvan metropole. Kroz suradnje s lokalnim zajednicama, udrugama i neovisnim umjetnicima, doprinosi razvoju regionalnih kulturnih scena i otvara nove prilike za umjetničku izloženost i edukaciju.
„Umjetnost mora biti dostupna svima, ne samo u glavnim gradovima,“ ističe.
„Kultura ima snagu povezivati ljude, podizati zajednice i poticati promjene – i to neovisno o lokaciji.“
Ova predanost decentralizaciji ogleda se i u njezinim kuratorskim projektima koji često uključuju umjetnike iz različitih dijelova Hrvatske te u organizaciji izložbi i programa u manjim sredinama, što pridonosi jačanju lokalnih kulturnih identiteta i razmjeni kreativnih ideja. Višegodišnje suradnje ostvarila je s manjim gradovima u Slavoniji i na Kvarneru.
Sonja Švec Španjol je u vrijeme COVID-a osmislila, vodila i uređivala KolibriS-a, emisiju o kulturi i umjetnosti koja je kroz razgovore s umjetnicima iz različitih područja približavala umjetnost široj javnosti. Emisija se emitirala pune dvije godine na 8 televizija u Hrvatskoj.
Redovito sudjeluje kao predavačica, moderatorica i članica stručnih vijeća. Od 2016. godine umjetnička je selektorica ZILIK-a (Zimske likovne kolonije Karlovac), te članica brojnih kustoskih i stručnih žirija.

Izložba Edit Glavurtić u Rabu
Glas umjetnika – i za umjetnike
Osim kustoskog i medijskog rada, Sonja je aktivna i u borbi za prava nezavisnih kulturnih radnika. Zalaže se za pravednije uvjete rada i socijalnu sigurnost samostalnih umjetnika, posebno kroz javne istupe o mirovinskim doprinosima i institucionalnoj podršci. Tako je, između ostalog, u ožujku 2023. godine sudjelovala u organizaciji prosvjeda samostalnih umjetnika za veći mirovinski koeficijent umjetnika.
„Neovisnost ne bi smjela značiti nesigurnost,“ poručuje i dodaje: „Neovisnost treba omogućiti slobodu za najbolji rad, s integritetom.“
Suradnja s Omišljem – povratak korijenima
U 2024. godini Sonja Švec Španjol ostvarila je suradnju s Općinom Omišalj te osmislila i realizirala program izložbi koje su se održale u galerijama Lapidarij i Loža od svibnja do kraja kolovoza 2024. godine, a suradnja je nastavljena i u 2025. godini. Ova suradnja za Švec Španjol nosi veliku profesionalnu odgovornost, jer je i rodbinski vezana s Omišljem. Naime, nona (očeva majka) je rodom iz Omišlja, pa su joj vizure starog grada itekako utkane u uspomene iz djetinjstva. Ostvarenjem suradnje s Općinom Omišalj Švec Španjol osjećala je odgovornost osmisliti i ponuditi lokalnom stanovništvu kvalitetne, sadržajno i likovno različite umjetničke sadržaje s ciljem stvaranja stalne publike koja će s veseljem i radošću posjećivati kulturne i umjetničke sadržaje Općine Omišalj u galerijama Lapidarij i Loža.

Postavljanje izložbe Ivane Barišić Tomšić u Omišlju
Prva godina je prošla vrlo uspješno, te su izložbe bile dobro posjećene i odlično medijski popraćene, a posjetitelji su vrlo zadovoljni i s ovogodišnjim programom, posebice jer su teme trenutno aktualnih izložbi Mateje Rusak i Aline Gishyan naglašeno lokalnog karaktera. Naime, Mateja Rusak u kombiniranoj tehnici obrađuje motive grada Rijeke u kojem je studirala, dok je armenska umjetnica Alina Gishyan spojila armensku tradiciju oblikovanja pisma s hrvatskom glagoljicom u mediju keramičkih tanjura i pločica. Obje izložbe izazvale su veliki interes i oduševljenje lokalne publike, ali i turista. Upravo je svoju jubilarnu 300. izložbu Sonja Švec Španjol otvorila u Omišlju, bila je to samostalna izložba “Šapat glagoljičkih ptica” autorice Aline Gishyan. Sonja Švec Španjol iznimno je zahvalna na ukazanoj prilici da prezentira kvalitetne umjetničke sadržaje u Omišlju koji čuva i njeguje bogato kulturno-umjetničko naslijeđe i vječna je inspiracija umjetnicima.
Sonja Švec Španjol svojim primjerom pokazuje da je moguće ostati vjeran umjetnosti i pritom graditi neovisnu, utjecajnu i održivu karijeru. U njezinim riječima, djelima i postavima osjeća se strast, odgovornost i duboko razumijevanje uloge umjetnosti u društvu.
Kao što sama ističe: „Kultura nije luksuz, ona je temelj društva i sredstvo promjene.“
Sa svojim prepoznatljivim spojem intelekta, empatije i estetske jasnoće, Sonja i dalje oblikuje ne samo način na koji se umjetnost kurira – već i način na koji se živi, propituje i brani.
Više o njenim projektima i tekstovima možete pronaći na portalu: www.perceiveart.com