Tu, tu, tuli….kultura u Baški: Predavanje astrofizičarke Vernese Smolčić o crnim rupama

Na predavanju će se okupljeni upoznati sa svime time: od teorijskog otkrivanja crnih rupa i njihove eksperimentalne potvrde, do općeg prihvaćanja njihova postojanja, okrunjenog Nobelovom nagradom za fiziku 2020. godine

U četvrtak 21. 11. u 18 sati u vijećnici Općine Baška, u organizaciji Gradske knjižnice Rijeka, u sklopu programa 20. rođendana Županijskog bibliobusa održat će se predavanje astrofizičarke  Vernese Smolčić na temu crnih rupa.

Gotovo da i ne postoji zanimljivija svemirska pojava od crnih rupa. U današnjem znanstvenom svijetu crne rupe dio su svakodnevice i nema ozbiljnog znanstvenika koji sumnja u njihovo postojanje. No put od prve pomisli o postojanju tamnih zvijezda do prihvaćanja crnih rupa u znanstvenoj zajednici, bio je veoma dug.

Na predavanju će se okupljeni upoznati sa svime time: od teorijskog otkrivanja crnih rupa i njihove eksperimentalne potvrde, do općeg prihvaćanja njihova postojanja, okrunjenog Nobelovom nagradom za fiziku 2020. godine.

Sudjelovanje je potrebno prijaviti putem obrasca ovdje.

Prof. dr. sc. Vernesa Smolčić svjetski je priznata astrofizičarka te redovita profesorica na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Znanstveno se usavršavala u SAD-u, Njemačkoj i Australiji, a nakon devet godina rada i usavršavanja na najboljim sveučilištima na svijetu vratila u Hrvatsku. Fokus njezinih istraživanja su stvaranje i razvoj galaksija, proučava aktivne galaktičke jezgre, radiogalaksije te izvangalaktičko stvaranje zvijezda. Članica je brojnih međunarodnih kolaboracija, a u nekima od njih je na voditeljskim funkcijama, kao u Cosmic Evolution Survey (COSMOS) te The Ultimate XMM Extragalactic Survey. Objavila je više od 140 znanstvenih radova, a za svoj je rad primila brojne nagrade, kao što su Ernst Patzer Award, Zagrepčanka godine 2014., Priznanje Fakultetskog Vijeća PMF-a za značajno znanstveno postignuće i doprinos ugledu PMF-a, COSMO znanstvenica godine 2015., Državna nagrada za znanost za 2017. godinu, Nagrada HAZU za najviša znanstvena i umjetnička dostignuća u RH za 2019. godinu za područje matematičkih, fizičkih i kemijskih znanosti, te ju je hrvatsko izdanje časopisa Forbes uvrstilo u najuspješnije ljude generacije 2013. Uz prestižni (i prvi u Hrvatskoj) ERC Starting Grant za projekt “Istraživanje rasta zvjezdane mase i mase supermasivnih crnih rupa u galaksijama kroz kozmičko vrijeme: Utiranje puta za sljedeću generaciju pregleda neba”, vodila je brojne znanstvene projekte. Profesorica je vrlo aktivna u popularizaciji znanosti te vodi projekt nazvan Astroučionica, web platformu namijenjenu popularizaciji astronomije. Astroučionica je nastala tijekom provedbe ERC projekta 2018. godine te je otada nastavila rasti. Redovito drži javna predavanja o astronomiji, Državna je koordinatorica za popularizaciju Međunarodnog astronomskog saveza za Hrvatsku te je posebno aktivna u godišnjoj proslavi žena i djevojaka u astronomiji (od 11. veljače do 8. ožujka). Profesorica Smolčić sudjelovala je u izradi obrazovne slikovnice za djecu “Psi u svemiru” te je suautorica kuharice za djecu “Astrokuharica”.

error: Content is protected !!