Svečanom akademijom obilježeno 80 godina oslobođenja Rijeke od fašizma

Antifašizam je duboko ukorijenjen u ljudima ovog kraja, to je dio identiteta kojeg se nećemo odreći jer je to naša povijest koju smo krvlju ispisali, naša sadašnjost, ali i naš zalog za generacije koje tek stasaju i dolaze

U Muzeju grada Rijeke održana je Svečana akademija povodom 80. obljetnice oslobođenja Rijeke od fašizma na kojoj su sudjelovali zamjenica župana Marina Medarić, gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista PGŽ Dinko Tamarut i predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke Vojko Obersnel.

Zamjenica Medarić pritom je istaknula ponos na povijesnu činjenica što je upravo iz Hrvatske krenuo antifašistički pokret, upalivši plamen slobode i otpora prema okupaciji, plamen koji se potom širio i ujedinio civilizirani svijet u borbi protiv nacističke okupacije i njihovih zločina, promijenio tijek povijesti i širom  otvorio vrata demokraciji, toleranciji, zajedništvu te omogućio demokratsku budućnost modernoj Europi te dodala da su upravo Primorci i Gorani, otočani, Riječani, ljudi iz ovog našeg kraja bili u prvim redovima izgradnje države na temeljima antifašizma, demokracije i tolerancije, oduvijek kao dio civilizirane Europe u koji su dobrodošli svi koji su spremni prihvatiti te temeljne vrijednosti.

Antifašizam je duboko ukorijenjen u ljudima ovog kraja, to je dio identiteta kojeg se nećemo odreći jer je to naša povijest koju smo krvlju ispisali, naša sadašnjost, ali i naš zalog za generacije koje tek stasaju i dolaze, poručila je Medarić istaknuvši da je naša obaveza slaviti ove povijesne datume, ponosni što je Hrvatska uvijek znala stati na stranu pravde i najviših civilizacijskih vrijednosti. Dodala je da su tako i hrvatski antifašisti i heroji Domovinskog rata stali su u obranu ljudskog dostojanstva i pravednijeg društva. Mir, sloboda, suradnja i ljudska prava, antifašističke su vrijednosti koje su pobijedile ideologiju rasnih zakona i imperijalizma, zaključila je Medarić čestitavši Riječankam i Riječanima Dan oslobođenja Rijeke.

Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović u svom govoru između ostalog naglasio je kako sloboda koju danas uživamo nije slučajnost, već rezultat nepokolebljive borbe ne samo u Drugom svjetskom, već i u Domovinskom ratu.

„Sloboda, mir, jednakost i neovisnost nisu osvojeni jednom zauvijek, za njih se moramo i trebamo boriti svakoga dana. Rijeka to uspješno čini već 80 godina, kroz mnoge programe i aktivnosti u našim školama, ali i kroz bogate programe obljetnica poput ove današnje – kontinuirano podsjećajući na važnost očuvanja baštine koja nam je dana, povijesti koja nas uči i budućnosti, koja ovisi o svima nama“, poručio je gradonačelnik Filipović.

Predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke Vojko Obersnel naglasio je kako su bitke za naš kraj, najkrvavije i najžešće na cijelom području Hrvatske u Drugom svjetskom ratu, imale itekakvu važnost u kasnijem utvrđivanju granica Hrvatske i Slovenije.

U ime Saveza antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije, predsjednik Dinko Tamarut istaknuo je kako su se od 12. travnja, kada je oslobođen Rab, pa sve do 6. svibnja, kada su vođene zadnje borbe u okolici Pasjaka, vodile žestoke borbama za oslobođenje prostora današnje Primorsko-goranske županije, a najveća od njih bila je upravo Riječka bitka.

U prigodnom programu nastupili su sopranistica Vanje Zelčić, uz klavirsku pratnju pijanistice HNK Ivana pl. Zajca Nataliye Marycheve te Vokalno-instrumentalni sastav Vladarice, a glumac Drame HNK Ivana pl. Zajca Mario Jovev pročitao je fragmenat pjesme poljske pjesnikinje Wisławe Szymborske „Kraj i početak“.

error: Content is protected !!