Puštanjem plavih balona obilježen Svjetski dan svjesnosti o autizmu

Službeni podaci Hrvatskog registra osoba s invaliditetom iz rujna 2023. godine govore da je bilo registrirano 4730 osoba s autizmom, dok je u rujnu 2024. godine broj porastao na 6125 osoba

Povodom obilježavanja 2. travnja Svjetskog dana svjesnosti o autizmu, Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka ove je godine skrenula pozornost na rapidno povećanje broja djece s poremećajem iz spektra autizma s motom „Autizam trči, a mi stojimo“. Statistike pokazuju zabrinjavajuće podatke: u Sjedinjenim Američkim Državama jedno od 36 djece (2,8%) ima dijagnozu poremećaja iz spektra autizma, dok se u Europi prevalencija procjenjuje između 1 i 2% djece, a pritom su dječaci znatno češće dijagnosticirani nego djevojčice, s omjerom od otprilike 4:1. Ovi podaci jasno ukazuju na trend rasta broja djece iz autističnog spektra, a odnosi se samo na dijagnosticirane, a procjenjuje se da veliki broj djece nema dijagnozu.

Službeni podaci Hrvatskog registra osoba s invaliditetom iz rujna 2023. godine govore da je bilo registrirano 4730 osoba s autizmom, dok je u rujnu 2024. godine broj porastao na 6125 osoba. To je porast od skoro 30% u godinu dana, a stručnjaci upozoravaju da je stvarni broj osoba s poremećajem iz spektra autizma u Hrvatskoj znatno veći.

Članovi udruge na riječkom Korzu

Pročelnica za zdravstvo Primorsko-goranske županije Vesna Čavar dala je podršku obilježavanju Svjetskog dana svjesnosti o autizmu te istaknula nužnost prilagođene komunikacije i podrške u svim segmentima života i društva. Dodala je da Primorsko-goranska županija podržava sve udruge i programe koji skrbe o osobama s autizmom svjesni činjenice da osobe s autizmom, ali i njihove obitelji trebaju najraniju i kontinuiranu podršku.

Pročelnica Vesna Čavar i predsjednica udruge Lidija Penko

Kako je istaknula predsjednica Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka Lidija Penko udruga već dugi niz godina djeluje na području Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije te kroz različite projekte, edukacije i zagovaračke aktivnosti nastoji osigurati bolje uvjete za dijagnostiku, rehabilitaciju, obrazovanje i zapošljavanje osoba s autizmom. Posebnu pažnju posvećuje senzibilizaciji društva i podizanju svijesti o pravima i potrebama osoba s autizmom, kako bi im se omogućila potpuna inkluzija u zajednicu. Udruga već sedamnaestu godinu zaredom provodi i program Rane intervencije financiran od strane resornog Ministarstva.

Ove godine uz Dan svjesnosti o autizmu osmišljen je bogat program koji će trajati tjedan dana, a dotaći će glavne stupove društva – zdravstvo, obrazovanje i kulturu.

Središnji događaj održao se danas 2. travnja kada su na Korzu tradicionalno u 12 sati u nebo pušteni plavi baloni uz nazočnost predstavnika regionalne i lokalne samouprave, a na štandu su predstavljeni radovi korisnika te informativni materijali za sve posjetitelje.

Plavi baloni – simbolično odaslali poruke potreba osoba s autizmom

Puštanje plavih balona za Svjetski dan svjesnosti o autizmu dio je globalne inicijative „Light It Up Blue“, koju je pokrenula organizacija Autism Speaks 2010. godine, a ona uključuje i osvjetljavanje poznatih građevina u plavo, pa tako Grad Rijeka već dugi niz godina sudjeluje u ovoj akciji bojeći svoje znamenitosti plavim svjetlima – uključujući fontane, lučke dizalice i druge prepoznatljive lokacije.

Važno je napomenuti da Udruga za skrb autističnih osoba već nekoliko godina koristi biološki razgradive balone, koji se raspadaju jednakom brzinom kao i običan papir kako bi se izbjegao negativan utjecaj na okoliš.

Program obilježavanja Svjetskog dana svjesnosti o autizmu nastavit će se cijelog tjedna

četvrtak 3. travnja u suradnji s Centrom za autizam i BrainX edukacijskim centrom bit će organizirano besplatno predavanje o Numicon metodi. Iza BrainX-a stoje Larisa Porčić Filipaj i Kristina Borović Čar koje su prošle obuku Oxford University Pressa, stekavši status Numicon trenera, što ih čini jedinim licenciranim trenerima u Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji.

petak 4. travnja održat će se predstava „Aut“ i debata na temu autizma u suradnji s Malom scenom iz Zagreba. Događaj će se održati u prostorima OKC Palach gdje će djeca triju osnovnih škola s područja grada Rijeke imati priliku pogledati predstavu koja govori o autizmu, razumijevanju i prihvaćanju različitosti.

Obilježavanje će se zaključiti u ponedjeljak 7. travnja kada će biti postavljeni interaktivni paneli za potpomognutu komunikaciju u KBC-u Rijeka, čime se nastavlja suradnja za kreiranje inkluzivnijeg zdravstvenog sustava koji je prilagođen svima. U tu je svrhu osmišljen jedinstveni softver kojim će paneli biti opremljeni, a koji je namijenjen olakšavanju komunikacije osobama s govorno – jezičnim teškoćama. Time će KBC Rijeka postati prvi bolnički centar u Hrvatskoj koji koristi ovu vrstu inovativne tehnologije što je važan korak prema uključivom zdravstvenom sustavu.

error: Content is protected !!