Podržan rad Caritasovog Dnevnog boravka Doma za osobe s demencijom

U Nadbiskupskom ordinarijatu u Rijeci 4. ožujka održan je sastanak nadbiskupa s predstavnicima Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke na temu održivosti rada i razvoja Caritasovog Doma za osobe s demencijom.

Na sastanku su sudjelovali: riječki nadbiskup Mate Uzinić, župan Zlatko Komadina, gradonačelnik Marko Filipović, pročelnica Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb Karla Mušković, generalni vikar Riječke nadbiskupije Mario Tomljanović, ekonom Riječke nadbiskupije Mato Berišić, predsjednik Upravnog vijeća Doma za osobe s demencijom Piotr Modrzejewski i ravnateljica Doma Kristina Klanac Badovinac.

Nadbiskup je otvorio sastanak zahvalivši svima na dosadašnjoj suradnji i podršci ovom izuzetno važnom projektu, još uvijek jedinstvenom u Hrvatskoj. Projekt osigurava iznimno važnu socijalnu uslugu čiji broj korisnika nažalost neprestano raste, kao i troškovi, te Nadbiskupija bez sudjelovanja Županije i Grada Rijeke ne bi bila u mogućnosti zatvoriti financijsku konstrukciju.

Ravnateljica Doma predstavila je izvješće o radu Dnevnog boravka Doma za osobe s demencijom u protekloj 2024. godini te projekciju potrebnih sredstva koja je za ovu godinu potrebno izdvojiti kako bi se osigurao nesmetani rad. Naime, naknade Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, s kojima je potpisan Ugovor o pružanju ove usluge, ostaju jednake, neovisno o inflaciji troškova te praćenju povećanja plaća na državnoj razni s ciljem osiguranja kvalitete usluge. Župan Komadina nadovezao se istaknuvši važnost usluge i nužnost postojanja takve institucije. Naglasio je kako je Županija osigurala novce, no očito ne dovoljno te dodao da će Primorsko-goranska županija dodatno podržati rad Doma što će, vjeruje, biti i dobra praksa njegovih nasljednika.

Gradonačelnik Filipović istaknuo je važnost participacije ostalih jedinica lokalne uprave i samouprave odakle dolaze korisnici. Zaključio je nadalje kako će Grad Rijeka nastaviti s podrškom ovoj uslugu od izuzetne važnosti za kvalitetu života kako samih korisnike tako i njihovih obitelji.
Sudionici sastanka složili su se kako je neophodno da nadležno Ministarstvo prepozna važnost ove usluge i odgovori adekvatnom financijskom podrškom. Zaključili su također da je prvenstveno potrebno osigurati nesmetano pružanje usluge Dnevnog boravka Domu za osobe s demencijom kako bi se uopće moglo početi kretati ka realizaciji usluge stacionarnog smještaja Doma za korisnike 3. i 4. stupnja njege za koje postoje tehnički i prostorni uvjeti.

error: Content is protected !!