Otvorenje retrospektivne izložbe ”Dubašljanski kolejani 2014./2015. – simbol zajedništva”
Martina Frka Milotić 2 days ago Kultura & zabava , Uncategorized“Posljednji kolejani održani su prije deset godina, kada smo zajednički pokazali svu raskoš naše tradicije. Nadamo se da ćete podržati našu inicijativu da folklor i kulturnu baštinu aktivno živimo, budućim generacijama prenosimo i selo ne zataremo”
25. svibnja 2025. godine u 11 sati, sati u Kući dubašljanske baštine u Bogovićima, u organizaciji Kulturno umjetničke udruge Dubašnica održat će se otvorenje Retrospektivne izložbe Dubašljanski kolejani 2014./2015. – simbol zajedništva.
Povod za postavljanje ove izložbe je 90. obljetnica osnutka Folklornog društva Dubašnica, čiji je ponosni baštinik Kulturno umjetnička udruga Dubašnica, a koja ovom izložbom želi najaviti niz prigodnih aktivnosti i centralnu proslavu koja će se održati 21. rujna 2025. godine u Malinskoj.
Retrospektivna izložba Dubašljanski kolejani (2014./2015.) – simbol zajedništva izabrana je kao prva u nizu obljetničkih događanja zbog svoje snažne simboličke vrijednosti, a s ciljem poticanja uključivanja lokalne zajednice u rad Udruge te prijenosa tradicijske kulture i folklora na mlađe generacije.
Dubašljanski kolejani jedan su od važnijih običaja s područja Dubašnice na otoku Krku, s bogatom poviješću koja seže sve do mletačkoga razdoblja. Riječ je o božićnom ophodnom običaju koji obuhvaća niz rituala od svetoga Stjepana do blagdana Sveta Tri Kralja, uključujući izbor Kralja i Kraljice, a završava Velim pirom, što ga čini jedinstvenim među sličnim običajima u regiji. Prvi pisani trag o kolejanima potječe iz 1879. godine, a običaj se od kraja 19. stoljeća održava povremeno, s većim prekidima zbog ratova i društvenih promjena. Danas Dubašljanski kolejani simboliziraju zajedništvo i kulturni identitet stanovnika Dubašnice.
Od pamtivijeka se u Dubašnici tancalo uz zvuk sopela i kantalo po vrlo specifičnoj i veoma rariritetnoj noti, kojoj se i dan danas veliki hrvatski skladatelji i kompozitori dive. S razvojem tehnološkog napretka u narodu je prepoznata potreba da se tradicija zaštiti i sustavno prenosi mlađim generacijama. Iz tog razloga 1935. godine osnovano je Folklorno društvo Dubašnica, prvenstveno kako bi svoju kulturu i baštinu moglo predstaviti na prvom Festivalu folklora otoka Krka održanom iste godine u Omišlju, no u isto vrijeme i kako bi moglo redovno okupljati mlade i prenijeti im radost druženja uz sopele. Festival folklora vrlo je važan čimbenik u očuvanju naše tradicije, no Dubašljani su svoje običaje čuvali živeći aktivno svoju baštinu. Dio iste bila je i Koledva, druženje u vrijeme božićnih blagdana uz pjesmu i veselje. Kolejani su svjedok blagostanja i zajedništva našega kraja, a ljubav prema folkloru je ono što nas združuje.
“Posljednji kolejani održani su prije deset godina, kada smo zajednički pokazali svu raskoš naše tradicije. Nadamo se da ćete podržati našu inicijativu da folklor i kulturnu baštinu aktivno živimo, budućim generacijama prenosimo i selo ne zataremo”, poručuju iz KUU Dubašnica.