Na 5. Europskom danu vune u Rimu sudjelovao i krčki brend Blue Sheep
Martina Frka Milotić 2 days ago Kultura & zabavaEuropski dan vune, manifestacija posvećena slavljenju raznolikih i održivih koristi ovčje vune, ove je godine održana s posebnim naglaskom na njezinu ulogu u zdravlju i dobrobiti.
5. Europski dan vune održan je 6. travnja 2025. godine na organskoj farmi I Casali del Pino u Rimu, u organizaciji EWE – European Wool Exchange Foundation i Gomitolorosa talijanske udruge koja se zalaže za promicanje solidarnosti, očuvanje okoliša i poticanje osobnog blagostanja. Ovogodišnja tema – Wool4Health – bila je posvećena istraživanju prirodnih svojstava vune koja doprinose mentalnom, fizičkom i emocionalnom zdravlju, s naglaskom na terapijsko pletenje i korištenje vune u zdravstvenim i wellness praksama.
Domaćin događanja, Ilaria Venturi Fendi, bivša modna dizajnerica, danas vlasnica farme I Casali del Pino, s ljubavlju je otvorila vrata svog imanja svim sudionicima koji vjeruju u snagu zajedništva, održivost i važnost prirodnih materijala. Događanje je bilo otvoreno za javnost, a ulaz besplatan.
Sudionici iz cijele Europe – prerađivači vune, industrijski stručnjaci, terapeuti, dizajneri, predstavnici udruga, zdravstveni radnici i zaljubljenici u vunu – okupili su se kako bi dijelili znanja, prikazali proizvode i podigli svijest o zdravstvenim dobrobitima ove prirodne sirovine. Tijekom cjelodnevnog programa održane su prezentacije, praktične radionice i demonstracije različitih tehnika obrade vune: pranje, bojanje, predenje, filcanje, kukičanje, tkanje i oslikavanje vunom. Naglasak je bio na aktivnostima koje uključuju sve dobne skupine – od djece do starijih – kako bi se pokazala univerzalnost vune u svakodnevnom životu i terapijskom kontekstu.
Poseban trenutak bio je video javljanje glumice Isabelle Rossellini, koja je svoju filmsku karijeru zamijenila životom u prirodi te danas na svojoj farmi uzgaja kokoši i ovce te promiče regenerativnu poljoprivredu. Rossellini je govorila o dubokoj povezanosti između ljudi, prirode i životinja te važnosti očuvanja lokalnih resursa poput vune.
Europski dan vune ne samo da je slavio svestranost i bogato naslijeđe vune, već je istaknuo i njezinu ključnu ulogu u budućnosti održivog i zdravijeg načina života. Kroz suradnju, edukaciju i razmjenu znanja, događaj je potaknuo dublje razumijevanje interakcije između prirodnih materijala i ljudskog zdravlja, naglašavajući važnost donošenja svjesnijih izbora koji doprinose osobnom blagostanju i očuvanju okoliša.
Jasminka Gršković prezentirala je svoj brend Blue Sheep. Prezentacija pod nazivom “Wool in Everyday Life for Skin Health and Well-being” prikazala je svoj primjer korištenja odbačene vune. Loptice za sušilicu, antistres lopta i difuzor za auto proizvodi su od vune koji su povezani s zdravljem, uštedom energije i misijom Krka Zero Waste Island.
U svojoj prezentaciji Jasminka je istaknula važnost i dobrobit suhog filcanja za djecu. Ovom tehnikom kod djece se potiče kordinacija ruka- oko, usredotočenost, preciznost i pravilan hvat što je danas sve prisutniji problema kod djece. Jasminka je održala i radionicu koja je bila namjenjena djeci. Na radionici se izrađivala antistres lopta s tehnikom suhog filcanja gdje su djeca mogla odmah isprobati dobrobiti suhog filcanja.
Iz Hrvatske je još sudjelovala udruga Volim Vlašić i Paška sirana s prezentacijiom Vuna i sir – blago otoka Paga, Pletenje.net Marije Bašić s svojom pričom o terapeutskom pletenju i Sveučilište u Zagrebu, fakultet Tekstilne tehnologije o bojanju vune prirodnim bojama.
Europski dan vune bio je više od jednodnevnog događanja – bio je to susret ljudi koji dijele iste vrijednosti, prostor za inspiraciju, učenje, umrežavanje i primjere dobre prakse. Dok se vuna ponovno vraća u fokus kao vrijedan i održiv resurs, Pag se sve snažnije pozicionira kao otok koji njeguje svoju baštinu i hrabro gleda u budućnost.