[FOTO/VIDEO] Vatrogasci u Malinskoj pokazali svoje znanje i vještinu koja spašava živote

U Malinskoj se ovoga petka održao niz aktivnosti u sklopu projekta „Izgradnja i opremanje vatrogasnog doma Malinska-Dubašnica“: edukacija, izlaganje i vatrogasna vježba na zelenim površinama u prostoru Haludova.

U uvodnom dijelu programa okupljenima se obratio načelnik Općine Malinska-Dubašnica Robert Anton Kraljić, koji je publiku proveo kroz sve faze kapitalnog projekta izgradnje novog vatrogasnog doma. Kako je istaknuo, potreba za ovakvim objektom osobito je došla do izražaja tijekom katastrofalnih poplava koje su ovaj kraj pogodile 2022. godine, u kojima samo pukom srećom nije bilo stradalih osoba.

Vatrogasci su nasušna potreba svake zajednice, istaknuo je Kraljić, a s njim se složio i Dario Gauš, zapovjednik Vatrogasne zajednice PGŽ. Gauš je također izrazio svoje zadovoljstvo suradnjom s Općinom Malinska-Dubašnica te uvjerenje da će upravo novoizgrađeni vatrogasni dom u budućnosti postati i mjesto učenja, usavršavanja, treninga i stasanja nekih novih vatrogasnih snaga.

U nastavku programa Jovana Čutul je pojasnila nužnost implementacije horizontalnih principa Europske unije – ravnopravnost spolova, nediskriminaciju te socijalnu uključenost – u sve projekte koje (su)financira EU. Okupljeni su pritom mogli čuti kako se ovi temelji EU provode u praksi, kao i kako su zastupljeni u ovom malinskarskom kapitalnom projektu.

Poseban dio programa posvećen je temi pristupa osobama s invaliditetom u vatrogasnim intervencijama, kao posebno osjetljivoj skupini. Izlaganje na ovu temu održao je zapovjednik JVP Krk, Goran Grubišić, istaknuvši kako je na dan 15. rujna 2025. godine u Hrvatskoj živjelo preko 675 tisuća osoba s invaliditetom. U pitanju je čak 17,5 posto ukupnog stanovništva naše zemlje, koji u slučaju izvanrednih događaja zahtijevaju poseban pristup, pripremu i prilagodbu kako bi se postigla zadovoljavajuća razina sigurnosti i zaštite ovih ranjivih skupina.

U finalnom dijelu programa, sudionici i građani imali su priliku prisustvovati vatrogasnoj vježbi „Požar otvorenog prostora 2026“ na području uvale Haludovo, pod vodstvom zapovjednika DVD-a Malinska-Dubašnica, Maria Mihaljevića. U pitanju je bilo kontrolirano spaljivanje suhog granja, koje je jasno pokazalo kako samo jedan opušak na krivome mjestu može izazvati katastrofalne posljedice u samo nekoliko minuta. Osim vatrogasaca koji su vatru kontrolirali na tlu, bila je ovo prilika i za testiranje sofisticirane opreme koja vatrogascima omogućuje praćenje i predviđanje širenja požara – iz zraka.

Što se može dogoditi u samo pet minuta, pogledajte u našem video prilogu.

error: Content is protected !!