[FOTO] Ovako će već sljedeće godine izgledati Mali park u gradu Krku
Martina Frka Milotić 3 days ago NovostiNamjera ovog projekta nije reduciranje zelene površine, već upravo suprotno, aktivacija parka kao javnog prostora, uz očuvanje prirodnih vrijednosti i omogućavanje njegove pune dostupnosti i ugodne svakodnevne upotrebe
Na jednom od nedavnih Kolegija gradonačelnika, razmotrena je, raspravljena i verificirana kompletna projektna dokumentacija vezana uz uređenje javne pješačko-prometne površine u gradu Krku, tj. zone Malog parka. Projektnu dokumentaciju potpisuje Studio SML iz Krka, a zaključeno je kako će ova investicija biti uključena u Programa građenja komunalne infrastrukture za narednu, 2026. godinu.
Mali park smješten u središtu naselja predstavlja važnu prostornu točku pri ulasku u starogradsku jezgru. Iako obiluje karakterističnom mediteranskom vegetacijom i ima značajan potencijal kao javni gradski prostor, danas se najčešće koristi kao prolazna zona, a pristup mu je otežan zbog prometnog okruženja i fizičkih prepreka poput zidova i denivelacija. Analizom postojećeg stanja utvrđeni su ključni problemi u pristupačnosti i funkcionalnosti parka, s time da su projektom predložene prostorne intervencije kojima se park želi približiti korisnicima, i to ne samo kao prolazna površina, već kao ugodno mjesto susreta i odmora u prirodnom hladu.
Planirano rješenje, stoga, uključuje otvaranje novih pješačkih ulaza, uvođenje dviju glavnih i jedne poprečne pješačke staze, kao i redefiniranje rubnih zona s ciljem sigurnog i prirodnog uključivanja parka u gradsku mrežu. Poseban naglasak stavljen je na očuvanje i isticanje postojeće vegetacije te obogaćivanje prostora niskim i srednje visokim grmolikim biljem.
Novi betonski zid varijabilne visine zamišljen je kao prefabricirani element koji se prostorno vodi uz rub novooblikovanih zelenih površina, mijenjajući visinu duž svog toka. Ova dinamična forma zida stvara ritam i vizualni interes u prostoru, a ujedno ima funkcionalnu ulogu u definiranju granica zelenila. Na pojedinim mjestima zid uz predviđene drvene klupe može služiti i kao sjedeća površina, čime dodatno doprinosi aktivaciji prostora i njegovoj svakodnevnoj upotrebi.
Kameno popločenje na šljunčanoj podlozi predviđeno je za sve hodne površine unutar parka. Takva kombinacija materijala omogućuje drenažu oborinskih voda, smanjujući potrebu za dodatnom infrastrukturom, dok se svojim izgledom skladno uklapa u estetski kontekst stare gradske jezgre. Osim funkcionalne vrijednosti, ovakav način popločavanja pridonosi i osjećaju prirodnosti i nenametljivosti prostora.
Namjera ovog projekta nije reduciranje zelene površine, već upravo suprotno, aktivacija parka kao javnog prostora, uz očuvanje prirodnih vrijednosti i omogućavanje njegove pune dostupnosti i ugodne svakodnevne upotrebe.