Češka beseda prigodnim programom obilježila 30 godina djelovanja
Martina Frka Milotić 3 months ago S kopna i škojaOkupljenima se obratio zamjenik župana Petar Mamula, čestitavši ovu važnu obljetnicu istaknuo je važnost zajedništva i zaželio uspjeh u nastavku rada udruge i njezinih programa i aktivnosti
Češka beseda Rijeka prigodnim je programom održanom u Češkom domu „T. G. Masaryk“ obilježila jubilarnu godišnjicu – 30 godina postojanja u kojem su se predstavili članovi Češke besede Rijeka i Češke besede Daruvar.
Okupljenima se obratio zamjenik župana Petar Mamula, čestitavši ovu važnu obljetnicu istaknuo je važnost zajedništva i zaželio uspjeh u nastavku rada udruge i njezinih programa i aktivnosti.
Zamjenik župana Petar Mamula i predsjednica Udruge Snježana HusakU svom prigodnom obraćanju, veleposlanik Češke u Republici Hrvatskoj Nj.E. Milan Hovorka naglasio je važnost njegovanja češke kulture, tradicije i jezika. Podsjetio je na dobre odnose Republike Češke i Republike Hrvatske, što je pokazala i izložba „Dragi Česi, šaljemo pozdrav iz Hrvatske“ u organizaciji Veleposlanstva Češke u Zagrebu koja pripovijeda o pomoći koju je Češka pružila stotinama djece iz Daruvara i okolice ponudivši im utočište za vrijeme Domovinskog rata. Izložba je govorila i o pomoći koja je stigla iz Hrvatske kad su Češku zadesile poplave i tornado.
Svečanosti je prisustvovao i saborski zastupnik za češku i slovačku nacionalnu manjinu Vladimir Bilek. Program je održan pod pokroviteljstvom Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske.
ČEŠKA BESEDA RIJEKA
Češka beseda Rijeka djeluje u okviru Saveza Čeha u Republici Hrvatskoj, a prema riječima predsjednice Snježane Husak, trenutno broji oko 150 članova u kojoj se njeguje ples, pjesma, jezik, kultura i tradicija Čeha. Jedna je od trideset čeških udruga u Hrvatskoj, a ujedno i jedina takva na Jadranskoj obali. Češka beseda Rijeka osnovana je 17. rujna 1994. godine.
Na poticaj dugogodišnje predsjednice Fanike Husak, Češka beseda je uz financijsku pomoć Primorsko-goranske županije, Grada Rijeke, Republike Hrvatske, Republike Češke i uz vrijedan rad članova uspjela izgraditi svoj dom koji je otvoren 2009. godine koji nosi ime češkog političara, filozofa i sociologa i prvog predsjednika Čehoslovačke Tomaša G. Masaryka. U sklopu doma otvoren je i hostel kako bi osigurao dio novca i za samofinanciranje.
Prema Popisu stanovništva iz 2021. godine, u Republici Hrvatskoj živi 7.862 pripadnik češke nacionalne manjine. Najviše Čeha živi na području Bjelovarsko-bilogorske, Požeško-slavonske, Sisačko-moslavačke i Zagrebačke županije te u Gradu Zagrebu.