Kampanja „Web heroj“ i prevencija imovinskog kriminaliteta u Kastvu i Malinskoj

Educirano je 13 članova Udruge umirovljenika i starijih osoba Kastav te 14 članova Udruge umirovljenika Malinska – Dubašnica

Policijske službenice Ureda načelnika Policijske uprave primorsko-goranske, Ingrid Mavrić i Nives Kajfeš Grčko, nastavile su educirati osoba starije životne dobi o opasnostima računalnih prijevara i imovinskog kriminaliteta. Tako je u okviru preventivne kampanje „Web heroj“, 20 svibnja educirano 13 članova Udruge umirovljenika i starijih osoba Kastav, a 22. svibnja 14 članova Udruge umirovljenika Malinska – Dubašnica.

Građani su imali priliku saznati informacije o svim vrstama računalnih prijevara kroz nekoliko primjera (prijevare s računima, prijevare pri online kupnji, direktorske prijevare, investicijske prijevare, romantične prijevare) kao i o načinima mrežne krađe identiteta (phishing, smishing, vishing).
Pri pojašnjavanju investicijskih prijevara naglašeno im je da su na području naše županije zabilježene takve prijevare gdje su žrtve upravo starije osobe koje su zbog neopreznosti nasjele na lažne ponude za ulaganja u dionice, kriptovalute, plemenite metale i naftu te su oštećene za velike količine novca. Kibernetički prevaranti s takvim žrtvama ostaju u kontaktu duži vremenski period lažno ih uvjeravajući u isplativost njihovog ulaganja.

Oprez je također potreban kod primamljivih ponuda i oglasa te im je naglašeno da ne otvaraju poveznice pogotovo ako im se pojavi poruka s neočekivanom nagradom i da se vode mišlju ako nešto nije istinito u stvarnom svijetu, svakako nije ni u virtualnom. Za bilo kakvu kupnju online ili putem oglasa dobro je savjetovati se s osobom od povjerenja.

Mnogi od njih već su iskusili pokušaje računalnih prijevara. Tako im je poznato da se prevaranti lažno predstavljaju kao „Hrvatska pošta“ šaljući potencijalnim žrtvama SMS poruke da im uskoro stiže pošiljka tražeći da upišu svoje podatke i podatke bankovne kartice.  Ponovno je naglašeno da nikada Hrvatska pošta niti banka neće od građana tražiti unos osobnih podataka ili podatke kartice putem interneta.

Neki sudionici bili su podvrgnuti pokušajima prijevare predstavljanjem prevaranata kao sina ili kćeri, koji žive u inozemstvu, tražeći da im žurno na dostavljene brojeve bankovnih računa uplate novac, a kao razlog navode oštećenje ili gubitak mobitela.

Osim od opasnosti računalnih prijevara građani su upozoreni na problematiku kaznenih djela krađa i prijevara koje se događaju upravo osobama njihove životne dobi u realnom svijetu, i to najčešće upravo na njihovom kućnom pragu. Spomenuti su im primjeri prijevara, pri kojima se počinitelji predstavljaju kao distributeri električne energije, Telekom operateri, službenice banke, djelatnice zdravstvenog osiguranja i policijski službenici.

S obzirom da se neki članovi klubova bave i privatnim iznajmljivanjem, savjetovani su na potrebno samo zaštitno ponašanje tijekom turističke sezone kako oni i njihovi gosti ne bi postali žrtve kaznenih djela krađa.

Iznoseći vlastita iskustva ili iskustva svojih poznanika sudionici su aktivno sudjelovali u edukaciji pokazujući tako veliki interes za ovu problematiku, uz napomenu da će informacije koje su dobili podijeliti sa susjedima koji nisu bili nazočni.

Kampanja „Web heroj“ i prevencija imovinskog kriminaliteta na području Policijske uprave primorsko-goranske provodit će se i nadalje kako bi što manje građana postalo žrtvama kaznenih djela.

error: Content is protected !!