Obilježen 3. svibnja Dan oslobođenja Rijeke od fašizma i 80. obljetnica Riječke bitke

Povodom velike 80. obljetnice oslobođenja Rijeke uz spomenik je posađena platana te otkrivena prva informativna ploča u sklopu projekta Riječka bitka

U sklopu obilježavanja 3. svibnja Dana oslobođenja Rijeke od fašizma i 80. obljetnice Riječke bitke održano je polaganje vijenaca na Spomeniku oslobođenja na Delti gdje je delegaciju Primorsko-goranske županije predvodio zamjenik župana Petar Mamula, a činili su je pročelnica UO za poslove Župana i Županijske skupštine Ermina Duraj, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ Željko Linščak, ravnatelj Javne ustanove Priroda Marko Modrić i član Uprave Doma zdravlja PGŽ Goran Trbojević.

Izaslastvo Grada Rijeke predvodili su gradonačelnik Marko Filipović i predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Rijeke Vojko Obersnel. Polaganju vijenaca odazvale su se delegacije Policijske uprave primorsko-goranske, udruga proizašlih iz Domovinskog rata te predstavnici političkih stranaka i dosadašnji članovi Gradskog vijeća Grada Rijeke i Županijske skupštine.

Povodom velike 80. obljetnice oslobođenja Rijeke uz spomenik je posađena platana te otkrivena prva informativna ploča u sklopu projekta Riječka bitka.

Posađena platana, jedno od deset novih stabala u parku na Delti kao trajni spomen na obilježavanje velike obljetnice oslobođenja Rijeke od fašizma, a postavljena informativna ploča prva je ploča u sklopu projekta kojim će informativne ploče biti postavljene na pješačkim i planinarskim stazama u Rijeci i okolici, na lokacijama na kojima se odvijala bitka za oslobođenje Rijeke.

Spomenik oslobođenja na Delti djelo je kipara Vinka Matkovića i Raoula Goldonija, otkriven na desetu obljetnicu oslobođenja Rijeke 3. svibnja 1955. godine. Riječ je o obelisku u obliku slova „T“. Figura žene (Pobjede) s jače naglašenim rukama personificira snagu i veličinu slobode. Kameni je dio visok 15,6 metara, dok je brončana skulptura visoka 3 metra, što spomeniku daje ukupnu visinu od gotovo 19 metara.

Prije deset godina, povodom 70. obljetnice oslobođenja Rijeke od fašizma na postamentu spomenika dodani su nazivi divizija te je uklesan tekst: „U spomen osloboditeljima Sušaka i Rijeke, borcima 13. Primorsko-goranske udarne divizije, 9. Dalmatinske udarne divizije, 19. Sjevernodalmatinske udarne divizije i 26. Dalmatinske udarne divizije”. U natpisu se navode i Rijeka i Sušak jer su u trenutku oslobođenja ti gradovi još uvijek imali status samostalnih gradova i pripadali različitim državama. Sušak je oslobođen 21. travnja, a Rijeka 3. svibnja 1945. godine.

error: Content is protected !!