Uskoro kreće projekt obnove i rekonstrukcije Doma zdravlja PGŽ u Crikvenici

Promijenit ćemo kompletnu energetsku ovojnicu, kompletnu fasadu, promijeniti sustav rasvjete i sustav grijanja, prijeći na dizalicu topline gdje će uštede nakon svega toga biti veće 50 % od sadašnje potrošnje energije

Obnova i rekonstrukcija Doma zdravlja PGŽ u Crikvenici kojim će se ostvariti značajne uštede započinje početkom iduće godine, projekt vrijedan 1,6 milijuna eura bit će sufinanciran bespovratnim sredstvima i iz županijskog Proračuna, najavljeno je na današnjoj konferenciji za novinare u sjedištu Primorsko-goranske županije.

„Promijenit ćemo kompletnu energetsku ovojnicu, kompletnu fasadu, promijeniti sustav rasvjete i sustav grijanja, prijeći na dizalicu topline gdje će uštede nakon svega toga biti veće 50 % od sadašnje potrošnje energije. To je ono što je važno reći jer Crikvenica je zaslužila jedan lijepi, moderan, ugodan i funkcionalan Dom zdravlja. Obnova bi trebala krenuti iza blagdana, javna nabava je u tijeku, neće se moći uloviti glavna turistička sezona, ali važno je da to bude na diku i ponos Crikvenice i na uslugu svima, a bit će kroz iduću godinu napravljeno“, rekao je župan Zlatko Komadina.

Projekt prijavljen na NPOO vrijedi ukupno 1.562.692,50 eura, sufinanciranje iz vlastitih izvora iznosi 759.738,50 eura od čega će se u ovoj godini iz županijskog Proračuna osigurati sredstva u iznosu od 130 tisuća eura, dok će se iznos od 633.626,00 eura osigurati putem kreditnog zaduženja koji će se otplaćivati ostvarenim uštedama od energetske obnove.

Na konferenciji je bilo riječi i o veterinarskoj službi na području Gorskog kotara koja se uspostavlja dodjelom koncesije. Naime, s obzirom na smanjenje broja krupne stoke, povećani su troškovi rada veterinara koji tako ostvaruje neodrživo poslovanje, odnosno veće rashode od prihoda.

„Županija neće dopustiti da Gorski kotar ostane bez veterinara. Da se ne bi veterinarska služba ugasila, po zakonu su dužni gradovi i općine osigurati veterinarsku službu na svom području, ali dok se naši Gorani dogovore, odnosno jedinice lokalne samouprave, mi ćemo to kandidirati kao temu za njihovu koordinaciju ovih dana, oni koji se trebaju prijaviti, a to je gospodin veterinar iz Delnica koji pokriva to područje“, rekao je župan te nastavio kako će Županija veterinaru subvencionirati nedostajući prihod u iznosu od oko 30 tisuća eura.

Također je informirao kako je Vlada usvojila prijedlog PGŽ da se u Zakonu o lokalnim porezima odredba da se prihod od poreza na nekretnine dijeli na način da 80% ide gradu/općini, a 20% državi izmijeni da se 20% tog prihoda, umjesto državi, usmjeri županijama.

„Prihvatili su naš prijedlog u javnoj raspravi da tih 20 % ne ide državi već županiji jer je županija prvostupanjski organ kod poreznih rješenja jedinica lokalne samouprave. To je ustvari jedna vrsta kompenzacijske mjere na moguće smanjenje poreza na dohodak jer država često daje porezne olakšice što je dobro za građane, dobivaju veće plaće, međutim, onda građani kako su prisiljeni na potrošnju, što na režiju, što na hranu, plate robu i usluge, plate PDV i država onda opet povuče dodatno novac tako da županija opet ne prihoduje ništa“, istaknuo je župan.

Župan je najavio i tradicionalnu dodjelu županijskih nagrada za kvalitetu u tehničkoj kulturi za 2024. godinu za koje je PGŽ osigurala u Proračunu iznos od 6000 eura. Osvrnuo se i na sufinanciranje inovacija bespovratnim sredstvima u iznosu od 20.000 tisuća eura.

Za prve tri inovacije dodjeljuje se iznos od 2.400,00 eura, a dobitnici su Dino Lenaz (smart health belt), David Miletić (zaštitna rukavica s indikatorom napona) i Nela Šakić (bežični dozator bevande „robo vv“), za druge tri inovacije dodjeljuje se iznos po 1.500,00 eura i to Žarku Jerčinoviću (savijačica za cijevi s tri valjka), Darinku Šarliji (pomagalo za efikasniju upotrebu mišića pri hodanju) te Niki Ugrin (ekološki prihvatljivi spremnici za pohranu biološkog materijala). Za treće tri inovacije po 1.100,00 eura, a dobitnici su: Gabriel Majstorović (uređaj za recikliranje plastičnih boca),David Pranjić Zaharija (robot s „mecanum“ kotačima upravljan mobitelom) te Gabrijela Draženović (paleta s integriranom mrežom za transport artikala).

Pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Sanjin Vranković informirao je o aktivnostima iz Akcijskog plana provedbe Programa tranzicije prema čistoj energiji otočja Cres-Lošinj u 2024. godini za što je Primorsko-goranska županija rasporedila iznos od 6.636,14 eura.

„U 2024. godini ključne aktivnosti bile su sudjelovanje u projektu postavljanja solarne elektrane na zgradi dječjeg vrtića. U suradnji s gradovima Cresom, Malim Lošinjem i Krkom izrađen je investicijski koncept oko proširenja sustava e-bicikala i projekt izgradnje infrastrukture za punjenje električnih vozila u svrhu povećanje e-mobilnosti. Provedene su brojne aktivnosti oko popularizacije i pomoći građanima u provedbi projekata fotonaponskih sustava na krovovima“, informirao je pročelnik Vranković nadodavši kako je organiziran i forum koji se bavi pitanjima klimatskih promjena i utjecaja na priobalne gradove te je na natječaj prijavljena nabava digitalnog mareografa koji bi trebao biti postavljen u creskom akvatoriju.

Primorsko-goranska županija već nekoliko godina u sklopu svojih redovnih aktivnosti ima dva redovna programa kojima potpomaže unapređenje sustava gospodarenja otpadom. To su pilot projekti odvajanja odvojenog skupljanja biootpada i sufinanciranje izrade projektne dokumentacije unapređenja sustava gospodarenja otpadom.

Tijekom ove godine raspisana su dva Javna poziva za sufinanciranje izdvajanja biootpada iz komunalnog otpada i njegovog odvojenog sakupljanja iz Proračuna Primorsko-goranske županije za 2024. godinu na koje se ukupno javilo 5 jedinica lokalne samouprave i kojima su raspoređena sredstva u iznosu od 35 tisuća eura. Tako je Gradu Rijeci dodijeljeno 22 tisuće eura, a ostatak sredstava dodijeljeno je Općinama Mošćenička Draga i Jelenje te gradovima Opatiji i Čabru. Tim sredstvima nabavit će oko 500 kompostera.

„Ono što je važno reći je da ćemo u sljedećoj godini nastaviti financirati ovaj program iz proračuna PGŽ i ovim putem pozivamo JLS-ove da jave na poziv kako bi se sredstva iskoristila i unaprijedila sustav gospodarenja otpadom. Zaprimili smo interese i Grada Raba i Općine Lopar po pitanju sufinanciranja projektne dokumentacije, vidimo da Crikvenica praktički gradi sortirnicu tako da se sustav gospodarenja otpadom i dalje razvija što nas osobito veseli, a s našim sredstvima nadamo se da će biti i bolje“, zaključio je Vranković.

error: Content is protected !!