Krk: Kupovala vozilo preko interneta pa ostala bez 9700 eura

Na nagovor nepoznate osobe koja ju je dovela u zabludu, na bankovni račun u inozemstvu uplatila je navedeni iznos novca, a vozilo nije dobila niti se može žaliti tzv. prodavaču jer je u međuvremenu prekinuo virtualnu komunikaciju s njom

Krčka policija provodi kriminalističko istraživanje zbog prijevare u gospodarskom poslovanju, odnosno internetske prijevare, kojom je oštećena 46-godišnja hrvatska državljanka.

Spomenuta je prije mjesec dana na jednom od internetskih oglasnika pronašla oglas strane tvrtke o povoljnoj prodaji osobnog vozila i s nepoznatom osobom stupila u komunikaciju putem elektroničke pošte pokušavajući kupiti taj automobil. Pri tome je dogovarajući način uplate i isporuku vozila materijalno oštećena za oko 9700 eura.

Naime, na nagovor nepoznate osobe koja ju je dovela u zabludu, na bankovni račun u inozemstvu uplatila je navedeni iznos novca, a vozilo nije dobila niti se može žaliti tzv. prodavaču jer je u međuvremenu prekinuo virtualnu komunikaciju s njom.

Prilikom provjere naziva i poslovanja te navodne trgovačke tvrtke došlo se do druge tvrtke sličnog naziva koja o spomenutoj prodaji vozila nema nikakve veze niti saznanja.

“S ciljem sprječavanja ovakve vrste kaznenih djela, zlouporabe internetskog poslovanja i računalne prijevare, građane još jednom pozivamo na oprez i savjetujemo:

– ne uplaćujte novac putem internetskih aplikacija ili na neprovjerene bankovne račune već kod isporuke robe,
– ne ustupajte svoje osobne podatke, broj bankovne kartice i PIN broj,
– uvijek provjerite tvrtke koje se oglašavaju na internetu, moguće da ne postoje u stvarnosti, kao ni njihovi iznimno povoljni predmeti na prodaju,
– koristite dovoljno jake lozinke te na različitim internet stranicama i društvenim mrežama ne koristite iste lozinke,
– dobro razmislite kakve podatke i sadržaje dijelite putem društvenih mreža,
– on-line plaćanja radite samo preko sigurnih internet stranica (https: protokol) i koristeći sigurne načine povezivanja na Internet (javne WIFI mreže mogu biti rizične),
– uvijek prijavite svaku sumnju na pokušaj prijevare policiji na broj 192 ili e-mailom, čak i ako niste postali žrtvom”, poručuju iz policije.

Detaljni savjeti o prevenciji internet prijevara mogu se pronaći na mrežnim stranicama MUP-a i EUROPOLA.

error: Content is protected !!