Predstavljena knjiga o prvoj gradonačelnici Rijeke Nedi Andrić
Martina Frka Milotić 6 months ago S kopna i škojaSvojim postignućima, ne samo kao gradonačelnica već i u drugim segmentima svoje karijere, zadužila je naš grad i čitavu regiju, ako znamo da je dala veliki obol u akademskoj zajednici u kontekstu rada na osnivanju riječkog Sveučilišta i nekolicine fakulteta
U sklopu programa obilježavanja Dan sv. Vida, održana je promocija knjige o Nedi Andrić, prvoj gradonačelnici Rijeke. Knjigu „Neda Andrić i njezin grad: Uspon Rijeke šezdesetih i sedamdesetih godina 20. stoljeća“ nakon opširnih arhivskih istraživanja napisao je novinar i publicist Neven Šantić.
Prof. dr. sc. Neda Andrić bila je od 1969. do 1974. godine predsjednica Skupštine općine Rijeka, odnosno gradonačelnica, i do danas je ostala jedina žena koja je u Rijeci obnašala tu funkciju. Njezin mandat obilježen je ulaganjima u promet, turizam i industriju. Sudjelovala je u osnivanju i radu Ekonomskog fakulteta u Rijeci, riječkog Ekonomskog instituta, Pravnog fakulteta u Rijeci te Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Iki čija je bila prva dekanica. Rijeka je za mandata Nede Andrić postala prvi grad u Jugoslaviji koji je davao besplatne udžbenike učenicima osnovnih škola.
Uz autora, Nevena Šantića, promociji knjige prisustvovali su gradonačelnik Marko Filipović, pročelnica UO za poslove Župana i Županijske skupštine Ermina Duraj, prorektorica za digitalizaciju i razvoj Sveučilišta u Rijeci Senka Maćešić, redaktor i urednik Vuk Perišić i izdavač Franjo Butorac te predsjednica Gradskog vijeća Grada Rijeke Ana Trošelj.
Kako je istaknuo Šantić, zaintrigiralo ga je što je, prema njegovom mišljenju Neda Andrić bila osporavana, što nije valorizirano njezino djelovanje u vrijeme kada je bila gradonačelnica i što je stigmatizirana zbog izgradnje Koksare u Bakru. „Sve to potaknulo me na istraživanje koje se urodilo ovom knjigom. Puno sam vremena proveo po arhivima i u Rijeci i u Zagrebu pretražujući i čitajući razne materijale, među njima i izdanja Novog lista iz perioda kada je Andrić politički djelovala i kada se podvuče crta, moje je mišljenje kako je ona nepravedno bila stigmatizirana, da je nepotrebno zaboravljena. Naprotiv, riječ je o jednoj od najvećih gradonačelnica u povijesti Rijeke, jer je njezino djelovanje ostavilo velikog traga na vizuru grada, pritom mislim na izgradnju brojnih zgrada i nebodera, intenzivan proces stanogradnje pa i neke druge stvari poput širenja trgovačke mreže po Rijeci, izgradnje novih naselja i slično“, objasnio je Šantić.
U vrijeme kada je bila riječka gradonačelnica, Andrić je bila i predsjednica Skupštine Općine Rijeka. I prije toga kao potpredsjednica Kotara Rijeka i poslije završetka gradonačelničkog mandata kada je bila predsjednica saborskog Vijeća općina Hrvatske, višestruko je povezana s razvojem grada odnosno općine Rijeka i čitave regije u razdoblju njihovog najdinamičnijeg rasta i potrage za specifičnim modelom razvoja u kontekstu tadašnje SR Hrvatske odnosno SFR Jugoslavije.
Slično mišljenje dijeli i gradonačelnik Filipović koji je istaknuo kako je Neda Andrić ostavila neizbrisiv trag u Rijeci.
„Svojim postignućima, ne samo kao gradonačelnica već i u drugim segmentima svoje karijere, zadužila je naš grad i čitavu regiju, ako znamo da je dala veliki obol u akademskoj zajednici u kontekstu rada na osnivanju riječkog Sveučilišta i nekolicine fakulteta. Svatko kome za rukom pođe u samo pet godina, od 1969. do 1974., koliko je bila na čelu Skupštine, osnovati Sveučilište, Ekonomski, Pravni, potom Hotelijerski fakultet, Ekonomski institut u Rijeci, sportsku dvoranu na Trsatu, čak sedam dječjih vrtića i tri osnovne škole, zaista zaslužuje da se o njenim postignućima čita, o njenim temeljima uči, a njenoj tada neiscrpnoj energiji na neki način divi“, rekao je Filipović.
Knjiga „Neda Andrić i njezin grad“ objavljena je pod pokroviteljstvom Grada Rijeke i Sveučilišta u Rijeci.