FOTO 70 metara dug mural u spomen na naš prvi trajekt: Kako se Bodulka vratila u Šilo
Martina Frka Milotić 2 years ago Kultura & zabava“Upravo je završen 70 metara dug mural u Šilu, kao posveta i podsjetnik na našu povijest i našu Bodulku, našeg pomorskog revolucionara”
U travnju 1959., točnije 12. travnja, iz Šila prema Crikvenici isplovio je prvi trajekt na našem dijelu Jadrana. Trajekt se zvao Bodulka, a upravo je ona svojim postojanjem preokrenula cijeli koncept putničkog prijevoza na Jadranu.
“Bodulku, u fizičkom obliku, nismo sačuvali kao ni trajektnu povezanost, s obzirom da je Krčki most preuzeo tu važnu ulogu za otok Krk, ali sačuvali smo uspomenu na tu važnu povijesnu činjenicu. Upravo je završen 70 metara dug mural u Šilu, kao posveta i podsjetnik na našu povijest i našu Bodulku, našeg pomorskog revolucionara”, kaže Ivan Bojčić iz Kulturnog Dobrinja.
Mural je u suradnji s Projektom Kulturni Dobrinj i Turističkom zajednicom Općine Dobrinj osmislio i napravio riječki umjetnik Vladimir Tomić.
Iako su brodovi u boci nostalgični podsjetnik na veličanstvenost mora, ali i samih, ponekad i stvarnih, povijesnih plovila, trajekt “Bodulka” je ovdje isto smještena poput memorabilije u staklenu bocu. No, bocu s dva nezačepljena grla i otvora, ostavljajući protagonistici “Bodulki” tako otvorene opcije, odnosno slobodu kretanja, ukoliko to zaželi. Na taj način izmiče perspektivi uspomene i nostalgije za prošlim vremenom.
Centralni motiv broda u boci smješten je između Šila na otoku Krku te kopna, Crikvenice, s druge strane. Kao što se može dogoditi svakome da u najvećem miru umije čuvati u sebi trunku meteža, tako bez obzira što boca pluta na bonaci, u mikroklimi staklene stijenke, Bodulka nadvladava olujno more, pojašnjavaju organizatori.
Autor novog, atraktivnog murala u Šilu je Vladimir Tomić, rođen 1983. godine u Rijeci gdje je završio Školu primijenjenih umjetnosti i diplomirao na Akademiji primijenjenih umjetnosti. Graffitima i street artom se aktivno bavi od 1998. godine pod pseudonimom Mosk. Sudjelovao je na brojnim graffiti i street art festivalima u Europi te sudjelovao na nekoliko grupnih izložbi i rezidencija, te nekoliko samostalnih.
Radovi su mu objavljivani u mnogim svjetskim i domaćim publikacijama i časopisima posvećenim urbanoj i graffiti umjetnosti. Također je jedan od pokretača i organizatora Rijeke murala, festivala ulične umjetnosti i murala u Rijeci. Iako ga tu i tamo možete sresti na šibenskim ulicama, Vladimir živi i radi u Rijeci. Od 2020. godine član je HDLU-a.